syyliä kädes

Tietäiskö kukaa mitää hoitoo syyliin .Olen kokeillut joitain luontais tuotteita, toisen käden syylät on kerrran poltettu mutta tuli takaisin ja näitä apteekis myytäviä jäädytys hoitopakkauksiakin oon kokeillut. Syylien polttamista en haluais enää tehdä koska urheilen kilpaa kesät talvet ku siinä on se toipumis aika minimissä 2 viikkoa syyliä on yhteensä 20 että kaikki niksit mitä tiedätte olis tarpeen kiitos jo etu käteen vastauksista.
81392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mutta varmin tapa on käyttää niihin aamusylkeä, heti kun herää. En itekään olisi uskonut jos en ois koittanut. Turha ostaa kaupasta erikseen mitään tuotteita kun ratkaisu löytyy ihan iteltä. Iteltä hävisi jo muutaman päivän/viikon sisällä. Tehokasta tavaraa....

Äänestä
  • olet ehkä kokeillut? jos et muuten saa pois,niitä kun jaksat syödä,niin todnäköisesti lähtee.En muista kauanko meillä lapset söivät,eivät muistaakseni kauan,mutta kaikki syylät kuivuivat samanaikaisesti pois,eikä sen jälkeen ole näkynyt.

    Äänestä

No mullakin oli ennen muutamia syyliä käsissä ja muistaakseni kokeilin kans jotain apteekin hoitoa, mikä ei auttanu. Myöhemmin syyläni vain pikkuhiljaa hävisivät itsekseen, eikä ole vielä tulleet takaisin. Luulen, että syylien ilmestymisellä on jotain yhteyttä stressiin ja stressihormooniin. Vähän sama kuin herpeksellä. Eihän tää sua kai auttanu, mut kerroinpa kuitenki.

Äänestä

Hyvin toimii ilmastointiteippi(myös Jeesus-teippinä tunnettu)syylien päälle kiedottuna.Pidetään n.6 päivän ajan tai tarpeen mukaan.Kannattaa kokeilla.

Äänestä

Meillä kaikki kokeiltu: ilmastointiteippi, osterivinokas, Verruxin... syylät ( jaloissa ) on ja pysyy. Nyt varasin sitte ajan lääkäriin.

Äänestä

Helppo ja halpa hoito on hieroa iltaisin syyliä raaalla perunalla. Muutaman hetken päästä syylät katoavat, toisilla vie lyhyemmän ja toisilla vähän pidemmän ajan, lajikkeella ei ole väliä.

Äänestä

5 lapsen äitinä ja sairaanhoitajana suosittelen kuitenkin tuota Verruxin liuosta. Nimenomaan liuos on tehokas. Sitä laitat pesun jälkeen vain syylän päälle sen verran, että kostuu. Annat kuivua ja sen jälkeen voit laittaa vaikka laastarin tms. päälle. Teet tämän toimenpiteen alkuun joka ilta, kunnes syylä alkaa muuttumaan "kuivaksi". Hoitoa jatkat sen jälkeen vaikka joka toinen ilta... noin 2 viikossa syylä on hävinnyt.
Lapsillani on ollut yhdellä jos toisella syyliä enemmän tai vähemmänkin ja vain tämä verruxin hoito on auttanut. Unohda vaikeat polttamiset yms., kun voit sen hoitaa itsekin todella vaivattomasti.
Verruxin liuosta saat apteekista ja se on 10 ml lasipullossa, jossa on sivellin mukana. Varo laittamasta terveelle iholle, sillä se polttaa ihon siltä kohtaa. Varmasti toimii, jos parin viikon ajan jaksat hoitaa tällä menetelmällä, eikä vie illasta kuin pari minuuttia.
Meillä ei kellään ole syylät uusiutuneet tämän hoidon jälkeen.

Äänestä
  • että pesun jälkeen tietysti iho pitää kuivata.. siis syylät oltava kuivat ennen liuoksen levittämistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syylihin kyllästynyt kirjoitti:

Tietäiskö kukaa mitää hoitoo syyliin .Olen kokeillut joitain luontais tuotteita, toisen käden syylät on kerrran poltettu mutta tuli takaisin ja näitä apteekis myytäviä jäädytys hoitopakkauksiakin oon kokeillut. Syylien polttamista en haluais enää tehdä koska urheilen kilpaa kesät talvet ku siinä on se toipumis aika minimissä 2 viikkoa syyliä on yhteensä 20 että kaikki niksit mitä tiedätte olis tarpeen kiitos jo etu käteen vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu