Kehukaapas nyt

rinta rottingilla

että paljonkos niitä marjoja ootte oikeen saaneet tänä vonna kerättyä.

19

1346

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • altavista

      On päästy vasta hillan poimintaan. Kaksi sankollista. Ei kehumista

    • marja-maija

      Mustikkaa on poimittu nyt kahden poiminta reissun aikana n.9 kg. Pitää lopettaa niiden keräily, pakastimeen ei mahdu harmi. Mutta jos joku tietää Espoon tai kirkkonummen alueella sieni tai vadelma paikkoja ja haluaa jakaa tietonsa niin ilolla otetaan informaatiot vastaan :)

      • Marjastajat

        hyvän vadelmikon löytäneensä toisaalla Kirkkonummelta!


      • marja-maija
        Marjastajat kirjoitti:

        hyvän vadelmikon löytäneensä toisaalla Kirkkonummelta!

        niinhän se joku kehui, mutta ei näytä vastaavan kyselyyn. Katsotaan nyt..


    • nuu noi

      vaimo on poiminut n 200 kg mustikkaa .....

      • marja-maija

        onpas hirvittävästi.Sato on kyllä nyt hyvä. Meinaako vaimosi myydä marjat.


      • Marjastaja minäkin

        Arvostan häntä, vaikka marjaa olisi paljon, kyllä se työn teettää, kun kykkii sen ämpäriin!


      • nuu noi
        marja-maija kirjoitti:

        onpas hirvittävästi.Sato on kyllä nyt hyvä. Meinaako vaimosi myydä marjat.

        kaikki on myyty ja lisää poimii kun sää sallii..


      • Anonyymi

        Pihlajamarja noin 2 kg omaan käyttön. Voin poimia lisää jos ostaja löytyy.


    • Anonyymi

      295litraa mustikkaa, tekis mieli hakea vielä ne 5 litraa mutta rupee vähän kyllästyttämään

    • Anonyymi

      17 ämpärii mustikkaa ja nyt 11 ämpärii puolukkaa, puolukan satokausi vielä jatkuu

    • Anonyymi

      Ompas edellisellä aikamoinen saalis. Minkälaisesta maastosta tänä vuonna puolukkaa parhaiten löytää. Kysyjä pohjois-savon alueelta, kuopion pohjois puolelta. Tutut paikat olen käynyt katsomassa vaan eipäs ollutkaan.

      • Anonyymi

        Suopohjaisessa maastossa ne nyt parhaiten kasvoivat. Itsekin olen poiminut puolukkaa jo 200 litraa , mutta loppua ei näy. Nyt ne alkavat olla jo suurelta osuín kypsiäkin täällä lounaisessa suomessa ja kantahämeessä. Ämpäriltä putsattuna olen saanut 30 euroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suopohjaisessa maastossa ne nyt parhaiten kasvoivat. Itsekin olen poiminut puolukkaa jo 200 litraa , mutta loppua ei näy. Nyt ne alkavat olla jo suurelta osuín kypsiäkin täällä lounaisessa suomessa ja kantahämeessä. Ämpäriltä putsattuna olen saanut 30 euroa.

        Litrahinnaksi tulee siis 3 euroa. Siitä saa mukavasti tiliä ja onneksi marjastuksesta ei mene veroa.


    • Anonyymi

      pelkkä anonyymi sanasta ei paljoa selviä joten laittakaa viestiinne aina kotiseutunne, maakunnan tarkkuudella että mistä päin viestitätte, tämähän on tärkeää kun kartoitamme eri marja- ja sienilajien esiintyvyyttä. Ne kun vaihtelevat yleensä vuosittain.
      Karpaloita voi jo kerätä vaikka se hitaasti kypsyykin ja on parhaimmillaan vasta ehkä tuossa viikon parin kuluttua. Viime vuosikymmeninä sen keruu on kohdallani joutunut antamaan lähes kaiken aikansa ja huomionsa suppilovahveroille, joitten keruu on ehkä jonkin verran lämpimämpää hommaa vaikka siinäkin joutuu kykkimään välillä pitempäänkin samoilla jalansijoilla.
      Mustikkaa myin kolmelle eri taloudelle ja sain omani mukaan laskien niitä noin 4.5 sangollista. Aika hyvin näillä seuduin jossa marjat jäivät kuivuuden takia kovin pieniksi ainakin kaikkein kuivimmilla paikoilla. Tilanne näytti aika lohduttomalta välillä. Vielä ajattelin yrittää saada talteen variksenmarjoja sekä pihjalanmarjoja. Mustat marja-aroniat ja kurttulehtiruusun kiulukatkin houkuttelisivat. Mutta vielä on herkkutatti kausikin meneillään...

    • Anonyymi

      Tilastoja: kaksi huonoa marjavuotta peräkkäin täällä Keski-Suomessa. Tänä vuonna keräsimme vaimokullan kanssa (itse eläkkeellä, vaimo työtön) mustikoita 271kg, joista rahaa tuli 2166e, viime vuonna 270kg (siis sama!), joista rahaa tuli1837e. Mustikoista maksettiin huippuhintoja tänä vuonna, parhaat hinnat 10e/kg!
      Puolukoita keräsimme tänä vuonna 566kg, tienasimme niistä 1992e; viime vuonna vastaava oli 310kg ja 1910e, viime vuonna huippuhinta puolukasta 6e/kg. Sesonki jatkuisi vielä, mutta ei pidä ahnehtia.
      Marjat myymme torimyyjille, ostavat kaiken ja ovat tyytyväisiä hyvistä marjoista. Helppoa ja sopii meille paremmin kuin nettimyynti.
      Nyt on aika ruveta katselemaan lippujen hintoja. Ajattelin istuttaa Thaimaassa omaan puutarhaan siihen mangopuun juurelle pippuriköynnöksen, saa kasvaa puuta pitkin ja saa omat pippurit! Tärkeämpää on tosin päästä sanomaan, että mennään sinne missä pippuri kasvaa...

    • Anonyymi

      Kävin vielä tänään poimimassa ämpärillisen puolukoita. Nyt ne ovat niin kypsiä, etteivät kypsemmiksi tule ainakaan täällä Paimiossa. Tämä ämpärillinen oli kolmaskymmenesensimmäinen tänä syksynä eli 310 litraa on nyt koossa.

      • Anonyymi

        30 litraa mustikkaa, 10 litraa puolukkaa ja 19 litraa karpaloita. Lounais-Suomi vuonna 2019. Paikkoja tuntemattomana kävelin Paimion Paipilta Sauvon suuntaan yhtensä varmaan kympin lenkin saldona ehkä litra puolukkaa.


      • Anonyymi

        Mustikkaa sain tänä vuonna kokoon vain 20 ämpärillistä, kun sitä ei täällä Paimion perinteisillä paikoilla liiemmälti ollut. Oikein Vakkavuorelle piti matkustaa, vaikka se on ihan toisessa reunassa Paimiota. Karpaloita on vasta 5 litraa, mutta vielä ehtii. Juolukoitakin poimin 30 litraa, kun ne maistuvat aamupuuron päällä ja lakkaa 15 litraa pannukakulle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      140
      2610
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1677
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1350
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe