Starset VT1700 traileri, jarruilla ja telipyörillä. Eilisiltana kotiinpäin ajellessa kuumeni ensin vasemman puolen etummainen pyörä ja vähän myöhemin huomasin sen vipattavan. Samantien lähimmän huoltoaseman pihaan tilannetta tutkimaan. Hiljaa ajaessa ja auton ikkuna auki kuului karmeaa kolinaa ja pauketta siitä pyörästä. Onneksi sain trailerin veneineen lähellä asuvien tuttavien pihaan.
Kysymyksiä:
* Mikä on laakerin tyyppi?
* Pitääkö tietää akseliston malli ja valmistaja osatakseen ostaa oikeanlaisen laakerin?
* Mistä edullisesti uusi laadukas laakeri?
* Mitä muuta on mennyt rikki, kuin vain laakeri?
* Tarviiko vaihtohommassa erikoistyökaluja?
Kysymyksiä:
* Mikä on laakerin tyyppi?
* Pitääkö tietää akseliston malli ja valmistaja osatakseen ostaa oikeanlaisen laakerin?
* Mistä edullisesti uusi laadukas laakeri?
* Mitä muuta on mennyt rikki, kuin vain laakeri?
* Tarviiko vaihtohommassa erikoistyökaluja?
Vastaukset 2
Vanhimmat
1.Laaakeri todennäköisesti kestovoideltu malli,ei siis perinteinen kuula.
2. Ei välttämättä tarvitse olla, kunhan tietää laakerin koon, jotka nekin aika standardeja nuissa kärryissä on. Toki myös poikkeuksia löytyy.
3.Laakriliike on edullinen vaihtoehto ostaa.
4.Pahimmassa tapauksessa laakeri on päässyt pyörähtämään akselilla, eli on ns leikannut kiinni, mutta tuo on jo huonoa tuuria jos näin on käynyt. Auki ottaessa näkee muut mahdolliset vauriot.
5. Ei tarvitse, sopivan kokoinen hylsy navan mutterin irroitukseen, kunnolliset lukkorengaspihdit, mahd. leka, prässi irroitukseen (toki saa ilmankin irti), sekä malttia.
Jep, laakeri irti ja reiän sisämitta, laakerin ulkomitta ja paksuus. Sillä tiedolla pääsee pitkälle laakeriliikkeessä.
Kokeile katsoa vaikka osoitteesta http://www.kentso.fi josko niillä olisi. Sieltä on yleenäs löytynyt erikoisempiakin kokoja ja nopealla toimituksella.