Raskausoireet katosivat..

jfkkghsbkrfhg

Meillä taustalla lapsettomuus ja nyt IVF:llä vihdoin plussasin. Alkuraskauden ultrassa käyty (rv 7 2) sikiö ja sydämmen syke näkyi. Raskausoireitakin oli ihan kunnolla, alkaen viikolta 5. Pahoinvointi, oksentelu, väsymys, masunippailut ja vatsan turvotus..
Kaikki oireet on kuitenkin hävisivät pari päivää sitten, viikkoja on nyt kasassa 8 4.


Tuleeko keskenmenossa aina kova vuoto ja kivut? Miten nyt voi olla varma raskaudesta..

6

5432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaalia

      Kyllä mulla ainakin on välillä ollut parempia päiviä, ja sitten taas yhtäkkiä tullut pahoinvointi yms takaisin.

    • äiti X2,5

      Minulla oli viikkoja kertynyt 12 kun minulla alkoi vuoto. Menin päivystykseen ja siellä todettiin että sikiö oli kuollut jo kolmisen viikkoa aikaisemmin. Näin jälkikäteen kun ajattelen ja keskusteltuani oman äitini kanssa hän muisti minun sanoneen vain muutama viikko aikaisemmin että "ihan kuin en olisi raskaana kun oireet olivat kadonneet ja vointi hyvä" isälleni oli pistänyt silmään se että minusta oli kadonnut sellainen raskauden hehku. Syykin sitten selvisi. Nyt itkettää ja kaipuu kova, mutta kiukku ja katkeruus vielä kovempi kaksi kuukautta myöhemmin. Tuskasinta on ajatella että neljä ystävääni saa lapsen samoihin aikoihin kuin minun piti saada oma kolmas nyyttini.
      Toivottavasti en onnistunut pelottelemaan, mutta aina kaikki on mahdollista.

      • ....

        olen jo kauan halunnut kuulla sydänäänet, eilen menin sitten neuvolaan niitä kuuntelemaan mutta niitä ei löydetty päivystykseen minua ei saatu koska km oireita ei ole. raskaus oireet minulta loppui pari viikkoa sitten mutta neuvolan mukaan silloin oli kaikki hyvin. pääsin eilen yksityiseen ja siellä ultrattiin ja todettiin kuolleeksi. oli kuollut jo pari viikkoa sitten. viikkoja minullakin on 12. huomenna menen tyksiin kaavintaan eli sikiö oli kuollut niihin aikoihin kun oireetkin loppuivat.


    • yksäiti

      keskenmenoa :( . Useita keskenmenoja kärsineenä tuo oli varma merkki. Ensin oireet, sitten ne loppui=keskenmeno

      • minäkinolenssaanut

        Joo, minulla myös samat oireet keskenmenoa ennen. Sanoin jokunen päivä enemmin miehelleni: "tästä raskaudesta tulee helppo..". Keskenmenohan siinä tuli.
        Toivottavasti olen väärässä..!


    • inkapiika

      oon saanut jo 2 keskenmenoa vuoden sisällä ja se ensimmäinen keskenmeno oli todella kivulias (olin vk9) ja toinen keskenmeno tapahtui nyt heinäkuun alussa ja oli täysin kivuton (vk6). ekalla kerralla verta tuli reilusti ja tokalla paljon vähemmän.. aloin tossa toissapäivänä ihmettelee että kun ei menkkoja kuulu ja tein testin niin oon taas raskaana. :) eli heinäkuun alussa alko keskenmeno vuoto ja se loppui n.15pvä heinäkuuta ja nyt taas vaavi mahassa. ei ollut normi kuukautisia välissä ollenkaan...tapahtunut muille??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2283
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1714
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      305
      1251
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      959
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      915
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      815
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      726
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      673
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      652
    Aihe