Naarmuja kynsissä

Kynnet ovat naarmuja täynnä. Syviä uomia pitkittäissuunnassa. Mistähän moinen johtuu? Onko joku puutos? Ovat myös kuivat ja kynsinauhat ihan kovat ja repaleiset. Rasvaan käsiäni ja olen kokeillut vaikka minkämoisia kynsinauhavoiteita. En juurikaan lakkaa kynsiäni. Kynnet ovat myös lyhyet.Olen työssä, jossa puhtaat hoidetut kädet ovat koko ajan asiakkaan nähtävilä ja hävettää moiset töpötassut.
41377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sanotaan että moiset uomat kielivät jostain puutoksesta. Ovat eri mieltä. Joku sanoo sinkki, joku magnesium, toinen kalsium. Itse en osaa sanoa että mikä tai mitkä aineet puuttuvat. Mutta jostain ravintoainepuutoksesta taitaa olla kyse. Joten ulkonainen rasvaaminen ei taida auttaa jos kyse on mineraalien puutoksesta. Eli kyllä se ruokapuoli täytyy yrittää laittaa kuntoon.

Sen tiedän varmuudella että MSM jauhe auttaa jos kynnet kasvaa huonosti. MSMn vaikuttava aine on orgaaninen rikki. Rikki on yksi seitsemästä makromineraalista ja täten hyvin tärkeä mineraali keholle. Rikillä on mm. tärkeä tehtävä proteiinin synteesissä, ja kynnethän koostuvat proteiinista.

Äänestä
  • Olen myös lukenut,että kiinalaisen lääketieteen mukaan maksan kuormittuminen näkyy kynsissä viiruina. Itselläni on varmaan molemmat kyseessä-myös mineraalien puutos.

    Äänestä

  • Sama vika "rahikaisell... kirjoitti:

    Olen myös lukenut,että kiinalaisen lääketieteen mukaan maksan kuormittuminen näkyy kynsissä viiruina. Itselläni on varmaan molemmat kyseessä-myös mineraalien puutos.

    maksan rasittuneisuus näkyy kynsissä kiinalaisen lääketieteen mukaan ja länsimaisen lääketieteen mukaan se tarkoittaa siis elimistön tiettyjen aineiden puutosta. kyseessä siis mineraalit ja vitamiinit. kiinalaisittain mm. yinin ja maksaveren puute. eli ota vitamiini ja mineraali opus käteen ja sieltä katsot ja vertaat omia muita oireitasi, niin asia selviää mitä sinulta puuttuu!?

    Äänestä

ainakin minulla parin viikon kuuri

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


töpötassukka kirjoitti:

Kynnet ovat naarmuja täynnä. Syviä uomia pitkittäissuunnassa. Mistähän moinen johtuu? Onko joku puutos? Ovat myös kuivat ja kynsinauhat ihan kovat ja repaleiset. Rasvaan käsiäni ja olen kokeillut vaikka minkämoisia kynsinauhavoiteita. En juurikaan lakkaa kynsiäni. Kynnet ovat myös lyhyet.Olen työssä, jossa puhtaat hoidetut kädet ovat koko ajan asiakkaan nähtävilä ja hävettää moiset töpötassut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu