miten tapahtuu perän purkaminen osiin niin,että saan potkuriakselin rattaat esiin?..avasin potkuriakselin tunnelin pohjalla olevat ruuvit,taiteilin tunnelissa olevaan ristikkoon rautalanka silmukan,josta vetäen-massavasaralla-yms.olen yrittänyt saada akselin,rattaat,jne.tulemaan tunnelista ulos,mutta eipä ole tullut yhtään..onko olemassa joku "niksi",tai mahdollisesti joku lukitus jota en ole ymmärtänyt avata???
Evinrude 35 vm.82
MJV-68
181465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ettei vaan oo kierteillä pyöritetty se takalaakeri/stefa kiinni.
tuollaista mahdollisuutta,kun sain paikalliselta pienkone korjaajalta neuvon,ettei tarvitsisi muuta kuin avata potkuriakselin tunnelin pohjalla olevat 2 ruuvia,jonka jälkeen tunnelissa olevasta ristikosta vetämällä pitäisi akseli rattaat tulla ulos tunnelista?
sielä on 2 kpl jousiprikkaa ulkokehällä
virheen isolohko-Evarille ja joutui kasauksessa käyttämään vaikka mitä kikkoja. Ilmeisesti tämän kesän perä on kunnossa pysynyt, mutta kai se jostakin kohta riveää.
Ei kannata Esson baarin juttuja ottaa 100 prosenttisena faktana vaan kannattaa itsekin katsoa mitä on tekemässä.
mitään jousiprikkoja,mut potkuriakselilla oli stefa jonka irroitus ei kuitenkaan tuonut apua tuohon,että itse akseli rattaat suostuis tulemaan tunnelista ulos,joka olis tarpeen kun tuo perä riveää isommilla kierroksilla-ja löytyis itseltä Johnsoon 35 vm.79 ehjä perä,jossa kuoret vaihteensiirtäjä tanko erilainen kuin vm.83,mut akseli rattaat ilmeisesti samanlaiset??
käyhän tuolla
http://www.evinrude.com/en-US/Accessories/Literature/?popup=true
räjäytyskuva,mutta ainakaan vielä ei selvinnyt tuota räjäytyskuvaakaan tutkimalla,että mikä "ahdistaa" tuossa työn alla olevassa Evarin perässä,kun ei suostu purkaantuun??
esti 4 kpl ruuveja irti tunnelista sit tunnelin yläpäässä on 2 kpl jengallisia reikiä niihin sopivat jenga tapit jokka on potkuriaksilan pituiset sit ylös poikittain vahva lattarauta johon reijät tapeille ja eiku kiristämään tulee noin 10cm pitkä laakeri holkki sen jälkeen 2 kpl jousisokkaa johon pitää olla pitkääätttt sokka pihdit ja sit on perä aukaistu "ehjänä"
..nuo ohjeet kuulostais oikeilta-ja tuota jo kokeilinkin,mut kun noista reistä toisessa kierre korkannut,niin ei tuota tulosta ennen kuin saan väsättyä uudet kierteet,kiiti kuitenkin?
taitaa mahtua mutteri alle jos panee 6 mm tangon muistaakseni teippaa johkin ohkaiseen kii niin saa ujutettua alle
..siihen lopputulokseen,että veneilykausi on liian lyhyt tuhlattavaksi "nyrkit savessa" noiden alkukesän heräteostoksina kertyneiden perä-boxi-ja puristus vikaisten Evareiden Johnsonien kanssa ja ostin Yamaha 30 DEO.n vm.92,joka tuntuis olevan kunnossa-ja siksi hintansa 500€ mielestäni halpa ratkaisu kone ongelmiin,verrattuna mitä maksaisi kunnostella noi Evarit Johnsonit?
Moottoreiden kanssa on aina semmosta, jos toisten huolimattoman käytön jäljiltä jonkun ostaa, niin jotain joutuu korjaamaan.
Täytyy olla aika pölvästejä moottorinpitäjiä, jos Evarin ja Johnssonin perän ja puristukset saa remonttikuntoon.
Mulla on useita niitä moottoreita, eikä mitään ongelmia koskaan.
Halapa on sulla ollu Jamahakin, joten tuli mieleen, ettei vaan oo ainakin laakerivikainen, tai kaasuttimet halki.
itse
..millaisia tunnistettavia oireita aiheuttaa nuo mainitsemasi viat,jos laakerivikaa tai kaasarit halki?..nimittäin tuo ehjäksi uskomani Yamaha veneen perässä osoittautui sellaiseksi,että kännistyy käy hyvin,mutta jo vähän yli tyhjäkäynti kierrosten alkaa ajettaessa "jumpsuttamaan",joka jumpsutus ei ole tauotonta ns.täristämistä,vaan tasaisin välein kone tärähtää/jumpsuttaa niin,että tuo tärähdysten väli n.1 sekuntti ellei vähempikin-voiko tuollaiset oireet aiheutta sellainen epäkohta,että koneen rikin pituus n.60cm.,mutta perälaudan korkeus vain 40cm. eli kavitaatio evä n.20cm. pohjan alapuolella?..koneen vaihdossa ottanut ja minulle myynyt liike väittää,että testanneet astiassa sekä vapaalla-että vaihde päällä,eikä esiintynyt mitään vikaa-johon,jos uskomista niin voisi olettaa ettei tuo jumpsutus aiheudu viallisesta perästä??...jokatapaukseesa ehdin "nuolaista ennenkö tipahti" !!?
kone sulla on
..35hv.sähköstartilla,vm.79 ja keväällä huollossa vaihdettu tulpat,peräöljyt ja vesipumpun siipi,mutta huollossa huomanneet,että puristuksissa "sanomista" eli 6 toisessa-ja 7 toisessa pytyssä?..sitten on myös 35 hv Evinrude vm.82 käsikäynnistys jossa valmiudet startille,muuten O.K mut isommilla kierroksilla alkaa perä riveämään??
olisin tarvinnu rattaita kylläkin sun omat ei käy ku on 70 vro 90vm nois pienempirattaisis periis on vikana se et rattaiden pitopinnat kuluu jos panee liian kovilla kierroksilla vaihdetta päälle rupeevat kuormituksessa hyppiin yli voi saada hitsaamalla kuntoon mut takkaa työtä se on et kaikki pinnat vastaa samaan aikaan
.."perämoottori seppä",että mahdollista hitsata tartunta kynsiin lisää matskua dremelillä viimeistellä oikean malliseksi,mut päätin jättää ton perävikaisen Evinruden ja puristus vikaisen Johnsonin talven ajalle "iltapuhteiksi",jospa niistä saisi vielä "taiottua" toimivat myllyt?