Paljonko tulee Kajaanista matkaa Talvivaaran kaivokselle? Milloinkahan sinne aletaan tosissaan palkkaamaan väkeä?
Missä Talvivaara?
???
142730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Iisalamen hujakoella ollene. Kaek o kuulema kjo palakattu sinne.
http://kartat.eniro.fi/query?what=map&mop=yp&partnerid=s24&geo_area=Talvivaara
Lähemmäs 40 km varmaankin Kajaanista.
Siis Talvivaara, Tuhkakylä (Mustolanmutkasta etelään päin).
Töiden perään muualle jo niin paljon,ettei ole enää työ väkeä.Jospa muuttovirta viimein kääntyisi takaisin.
Kajjjaanin venkulat saapi jatkoo torilla toljailuvvaan.
On kaikenlaista tietoa ko. yrityksestä ja myös karttasivuja.
Työntekijöitä sinne otetaan kokoajan, sitä en tiedä onko työhönottajat tosissaan vai iloissaan.
Paikallisten luulisi olevan iloissaan , edes uusista työpaikoista, onhan siellä tosin toiset jopa vihoissaan, kun heille muutama neliökilometri korpea on tärkeämpää, kuin kokonaisen maakunnan hyvinvointi.
Työvoimatoimiston sivuilta löytyy myös tietoa, tulevista tietoiskuista, kursseista ja työpaikoista.
Vasta tulevaisuus näyttää hyöty/haittasuhteen.
Muutama neliökilometri korpea/kokonaisen maakunnan hyvinvointi.
Tokihan työpaikat ovat tärkeämpiä, kuin puhdas maaperä,
mitä teemme puhtailla vesistöillä jos ei ole töitä, niinkö?
tähänkin asiaan sotkea, heti tulee negatiivinen kuva koko hommasta.
Talvivaarasta on hyvä muistaa, että Kajaaniin on sieltä yhtä pitkä matka kuin Sotkamoonkin.
Sotkamolaiset -tyypilliseen tapaansa- vaahtoavat Talvivaaran positiivisesta vaikutuksesta vain Sotkamoon. Tosiasiallisesti vaikutus Kajaaniin on paljon suurempi. Myös koko Kainuu saa positiivisia kicksejä kaivoksesta.
Asuinpaikkaa valittaessa kannattaa muistaa, että ainahan kannattaa kaupungissa asua, jos valita saa. Ei Sotkamo maalaiskirkonkylää kummempi ole. Paitsi, että siellä asuntojen hintataso on ylikuumentunut.
Huoleta. Täältä pohojanmaalta sinne työmihet tulee niinku ennenkin.
Työvoimatoimistossa on ollut paikkoja auki jo pitkään ja on koko ajan. Koulutuksista ja työpaikoista on ilmoitelut lehdissä lähes joka viikonloppu.
kertovat siellä maksettavan.
Joku onneton lähtenyt pois entisestä työpaikastaan, kun kuvitellut että siellä sitä kunnon palkkoja maksetaan.
Jopa niin huono palkka että lopputilinottoa jo osa suunnittelee samantien.
Tietäähän sen että ei tälläkorkeudella työmiehelle anneta mitään arvoa!
...työmiehet puhua Kainuun murretta, kuulemma ei edes Suomea. Työvoimahallinnon sivuillahan sinne haetaan vain muutamaa inssiä ja henkilöstövuokrausfirmojen kautta jokusia työmiehiä.
Osittain valtion ja eläkevakuutusyhtiö varman (meidän kaikkien rahoja) tuella rakennettava kaivos ei tuone vero- eikä eläkemaksueuroja juurikaan Suomineidon pussiin.
Mutta tämähän on vain olettamus kuten Talvivaaran lupauksetkin 400 työpaikasta paikallisille.
Kukahan muuten on tämän rakennusvaiheen pääurakoitsija.
P.S. En muuten ole katkera paikallinen työtön, kiinnostaa vain tämä yhteisten rahojen käyttö.
Niinhän se Hunttalan Mattikin sanoi elokuvassa, kun kepulaisia kunnanisiä veti, niin kuin pässiä narussa. Saman olen itsekin huomannut, että eipä taida talvivaara työllistää paljon muita paikallisia, kuin erilaisia ESR-projekti työntekijöitä . Kainuussahan on niin kova työvoimapula, että pitää Romaniasta työmiehet tuoda.Kannattaa lopettaa turhat odotukset ja muuttaa sinne missä on oikeita työpaikkoja ja jättää ne joilla on mahdollista kainuussa elää olemaan omassa pienessä maailmassaan.