Olisin kiinnostunut odottajista, jotka ovta joutuneet käyttämään raskauspahoinvointiin lääkkeitä? Itse jouduin käyttämään stemetil nimisiä peräpuikkoja ja kun ne eivät auttaneet niin eräs nuori lääkäri määräsi minulle zofran Zydis nimistä (yleensä SYÖPÄPOTILAILLE tarkoitettu lääke)!!!!!Onko kellään kokemusta tästä lääkkeestä?
Onko kellään kokemuksia pahoinvointilääkkeistä??
6
6417
Vastaukset
- saa.
reseptivapaasti multitabsin/ vitan inkivääritabletteja jotka on tarkoitettu erityisesti raskauspahoinvointiin.
tai sitten tavalliset b6-vitamiinit, mitkä auttoivat minulla..ehkä 2pv viikossa olen iltaisin pahoinvoiva vaikka vitamiinia syönkin...parani siitä 7/7 huomattavasti.
muista pahoinvointilääkkeistä minulla ei ole tietoa. - veitikka 1
Mulla oksentelua 2 kk.Välillä niin paha että vaan oksentelin ja mikään ei pysynyt sisällä.Olin sairaalassakin.Siellä sain juuri tota Zofrania ja kotiinkin reseptin.Käytin lääkettä vain kun oksentelin koko päivän ja ei edes nesteet pysyneet sisällä.(etten kuivuisi uudelleen)mutta joku 6 tabl.koko aikana.Ensin mulle määrättiin kotiin Primerania, mutta se sai mut levottomax ja aattelemaan synkkiä mietteitä.En uskaltanut sitä enää ottaa.
En olisi halunnut ottaa ollenkaan lääkkeitä,mutta lääkäri vannoi ettei siitä ole haittaa sikiölle ja että pahempi jos kuivun ja ei mene ravintoa vatsaani..ja olihan se ihanaakun helpotti joksikin aikaaoksentelu.- juux
Millä raskausviikoilla käytit Zofrania???
- veitikka 1
juux kirjoitti:
Millä raskausviikoilla käytit Zofrania???
rv 8-13
- Anonyymi
Arka aihe ja en tiedä lukeeko näitä enään ketään. Mulle määrättiin zofran käyttöön rv4+2 Max annostus 8mg 3x/vrk. Tämä auttaa todella ja syön tällä hetkellä 4mg 3x/vrk. Nyt vk 9+1, ahdistaa ja pelottaa että aiheutan halkion lapsellemme. Olen tehnyt aiemmin 3 aborttia todella vaikean hypermesisken takia, tämän takia lääkkeet sain aikaisin ja oli valmiiksi lääkäri kontaktikin. Joten asiaa on harkittu, mutta nyt epäilyttää ja pelottaa. Onko joku syönyt läpi raskauden zofrania/ondasetronia? Aiemmin minulla siis 1 lapsi, jonka hypermesis alkoi 1,5 vk viimeisimmistä kuukautisista ja loppui ja helpotti vasta kun istukka tuli ulos.
- Anonyymi
Hei, onko liian uteliasta kysyä, oliko lapsellasi huulihalkio tms ? Ystävälläni käytössä zofran ekalla raskauskolmanneksella ja hän ja me läheiset mietimme aiheuttaakohan sikiölle vaurioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847