Olisin kiinnostunut odottajista, jotka ovta joutuneet käyttämään raskauspahoinvointiin lääkkeitä? Itse jouduin käyttämään stemetil nimisiä peräpuikkoja ja kun ne eivät auttaneet niin eräs nuori lääkäri määräsi minulle zofran Zydis nimistä (yleensä SYÖPÄPOTILAILLE tarkoitettu lääke)!!!!!Onko kellään kokemusta tästä lääkkeestä?
Onko kellään kokemuksia pahoinvointilääkkeistä??
6
7109
Vastaukset
- saa.
reseptivapaasti multitabsin/ vitan inkivääritabletteja jotka on tarkoitettu erityisesti raskauspahoinvointiin.
tai sitten tavalliset b6-vitamiinit, mitkä auttoivat minulla..ehkä 2pv viikossa olen iltaisin pahoinvoiva vaikka vitamiinia syönkin...parani siitä 7/7 huomattavasti.
muista pahoinvointilääkkeistä minulla ei ole tietoa. - veitikka 1
Mulla oksentelua 2 kk.Välillä niin paha että vaan oksentelin ja mikään ei pysynyt sisällä.Olin sairaalassakin.Siellä sain juuri tota Zofrania ja kotiinkin reseptin.Käytin lääkettä vain kun oksentelin koko päivän ja ei edes nesteet pysyneet sisällä.(etten kuivuisi uudelleen)mutta joku 6 tabl.koko aikana.Ensin mulle määrättiin kotiin Primerania, mutta se sai mut levottomax ja aattelemaan synkkiä mietteitä.En uskaltanut sitä enää ottaa.
En olisi halunnut ottaa ollenkaan lääkkeitä,mutta lääkäri vannoi ettei siitä ole haittaa sikiölle ja että pahempi jos kuivun ja ei mene ravintoa vatsaani..ja olihan se ihanaakun helpotti joksikin aikaaoksentelu.- juux
Millä raskausviikoilla käytit Zofrania???
- veitikka 1
juux kirjoitti:
Millä raskausviikoilla käytit Zofrania???
rv 8-13
- Anonyymi
Arka aihe ja en tiedä lukeeko näitä enään ketään. Mulle määrättiin zofran käyttöön rv4+2 Max annostus 8mg 3x/vrk. Tämä auttaa todella ja syön tällä hetkellä 4mg 3x/vrk. Nyt vk 9+1, ahdistaa ja pelottaa että aiheutan halkion lapsellemme. Olen tehnyt aiemmin 3 aborttia todella vaikean hypermesisken takia, tämän takia lääkkeet sain aikaisin ja oli valmiiksi lääkäri kontaktikin. Joten asiaa on harkittu, mutta nyt epäilyttää ja pelottaa. Onko joku syönyt läpi raskauden zofrania/ondasetronia? Aiemmin minulla siis 1 lapsi, jonka hypermesis alkoi 1,5 vk viimeisimmistä kuukautisista ja loppui ja helpotti vasta kun istukka tuli ulos.
- Anonyymi
Hei, onko liian uteliasta kysyä, oliko lapsellasi huulihalkio tms ? Ystävälläni käytössä zofran ekalla raskauskolmanneksella ja hän ja me läheiset mietimme aiheuttaakohan sikiölle vaurioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512