Onko kenelläkään virallista tietoa, minkä painoisia tavaroita saa/uskaltaa nostaa missäkin vaiheessa raskautta? Itselläni menossa rv 11 ja töissä nostelen päivittäin n.20kg maito ja limpalaatikoita, lavoja ym. Onko turvallista? Muutaman viikon päästä neuvola, mutta saisiko sitä täältäjotakin informaatiota asiaan? KIITOS :)
Paljonko uskaltaa nostaa?
suski-86
2800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulle lääkäri sanoi niin että tuntemusten mukaan nostaa. Pahalta ei saa tuntua eikä kipua tuottaa. kysyin asiaa rv 15 oman työni tiimoilta.
Raskausaikana sinun täytyy opetella kuuntelemaan ja kunnioittamaan kehosi viestejä. Jos olet ollut nykyisessä työpaikassasi pitempäänkin on elimistösi tottunut nosteluihin. Vatsaan kohdistuva isku ja hallitsemattomat nostot ovat sinulle vaaraksi. Kannattaa kiinnittää huomiota erkonomiaan ja suunnitella nostot hyvin. Tällöin normaalissa raskaudessa ei tulisi ilmetä ongelmia. Mutta jos nostelu aiheuttaa sinulle ikäviä tuntemuksia tulee sitä välttää