ulkoinen kovo

mandrivaa peliin

Miten saan tuon ulkoisen usb kovon toimimaan. Mandriva näki sen asennuksen jälkeen ja siirsin kuvia ym koneen omalle kovolle. Sitten ajattelin alustaa tuon ext3 muotoon. Alustuksen jälken kovo oli joku linux natiivi ja tiedostojen siirto ym ei onnistu. Mites ny toimitaan?

1

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeilla

      Onkohan tuolla /etc/fstab:issa enää jäljellä sitä vanhaa usb mounttia, jossa on väärä flaki -t fat tms. muuta -t ext3.
      Toinen vaihtoehto on käyttää mandrivan livecd:tä ja kopioida /etc/fstab:iin syntyvä rivi tuonne normaali mandrivaan. Mutta tuossa saattaa olla noi käyttäjämoodit väärin, jolloin et pysty käsittelemään levyä kuin roottina.
      myös komennolla dmesg näet mihin laitteeseen usb-kovo on kiinnitetty /dev/sdc1 tms. (olikohan mandrivassa jokin muu systeemi /dev/liirum/laarum)
      Ja kokeilet roottina
      mount -t ext3 /mnt/usblevy /dev/sdc1

      Susessa on yast, jolla ko. viritykset voi tehdä, mutta mandrivasta en enää muista millä ne saa tehtyä graaffisesti :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      199
      4303
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2853
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2816
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      89
      2626
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      50
      2257
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2087
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1941
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1939
    Aihe