pian tulee kaksi vuotta täyteen kun jätin,viinan ja kaljan kanssa läträämisen.nyt sitä huomaakin kuinka paljon säästyy rahaa kun ei tarvi ravata alkossa.silloinen miesystäväni jaksoi aina ylistää kuinka olen ihana,mukava,jne..mutta sitten kun tein päätöksen omasta halusta lopettaa,pari kuukautta raittiuspäätöksestä,en enää ollutkaan mukava jne.kun loppui kaljoittelu niin häipy mieskin.parempi niin,ainakin itsellä on hyvä olla ilman viinaksia.
Väärinkö
olla raitis??
3395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuollaisesta miesystävästä ei ole niin väliksikään. Parisuhteessa ollaan kaksi eri yksilöä ja ei pitäisi haitata, jos toisella on eri harrastukset - kunhan myös jotain yhteistä on. Jos se ainoa yhteinen ja yhdistävä on juopottelu, niin pohjat on huonot.
Olen ite myös raitis, vaikka en ole alkoholisti. En vain tarvitse dokaamista mihinkään. Vähitellen sitä oppii olemaan myös porukoissa joissa juodaan niin, että muut ei edes kiinnitä huomiota että joku ei juo. Eri asia sitten, että kovin kännisten juttuja ei jaksa kuunnella, mutta kyllä kutsuja likkojen saunailtoihin ja muihin pirskeisiin tulee vaikka onkin selvin päin.
niin, itse kanssa eukon pyynnöstä lopetin alkoholin käytön kokonaan. Toki olihan siinä oma halu vielä voimakkaampi kun ei se enää tuonut kuin harmia. Kolme kuukautta meni kivasti mutta sitten minusta tuli kuulemma tylsä ja hiljainen? En ollutkaan enää se sama jeppe joka aina innostui mitä erikoisimmista asioista. Nyt kuuulemma elämämme on vaan tasapaksua harmaata mössöä. Täytyy kai korkata taas ja ruveta tanssiin munasillaan salsaa marketin parkkipaikalla, niin eukko voisi sitten valita mitä OIKEASTI HALUAA!!!
Hän on raitis ja pitänyt huolta monet vuodet yksinhuoltajana lapsista. Miesystävä halusi hänen jatkuvasti olevan humalassa. Onneksi lopulta petti ja häipyi kuvioista. Äidistä ei tullut alkoholistia onneksi.