vaaka mies ja perhe elämä

123

olen seurustellut vaaka miehen kanssa ja meillä on nyt suloinen viikon ikäin tyttö mutta minulla on koko ajan sellainen olo ettei hän enää jaksa paljon välittää minusta ja en tiedä tytöstäkään koska kun hän tulee töistä ei meillä halita eikä kysellä kuulumisia. vaikka hän olisi kotonakin ei hän juuri kiinnitä vaaviin paljoa huomiota. ja meidän yhteiselämä on ollut jo ennen vaikeaa koska hän tykkää valehdella eikä osaa sanoa ei jos kiinnostuneita tyttöjä ilmaantuu!! sen jälkeen kun hän on tehnyt jotain väärin etsitään minun tekemisistä virheitä ja huudetaan ja sekin vielä että millä vaaka miehen saa pysymään kotona edes hetken?? olisiko kokemuksia tai jotin tieto iskuu kellään antaa??

4

1746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytöstä

      Ja siis sinun vaakamiehesi tulee töistä kotiin???
      Mun ex-vaakamies hävisi moneksi kuukaudeksi ja muisti sitten jossain vaiheessa, että sattuu olemassa naimisissa ja imestyi huutamaan ja arvostelemaan. Hain yksin eroa ja imoitin sille että voi pysyä siellä missä on. Sille järjestelmä sopi vallan mainiosti. Vaalle sopii kaikki niin tai näin, eli on siis ihan turhake, hajuton mauton ja milipiteetön pintaliitäjä.

      • "etäsuhde" paremmin

        Ex-mieheni on vaaka, ja hän oli ollut kaksi kertaa ennenkin naimisissa - molemmista suhteista lapsia, ja vaakamies oli lähtenyt suhteista kun lapset pieniä.

        Kun olin aikani ollut tämän miehen kanssa, ymmärsin kyllä, että pitkät suhteet eivät tällaiselle miehelle luonnistu; ei kesänyt mitään kritiikkiä, ei pienintäkään. Katosi saman tien. Lapsia meillä ei (onneksi!) ollut; voin hyvin kuvitella hänen edelliset avioliittonsa mielessäni jonkinlaisiksi "perhe-helveteiksi". Näissäkin vaakamies piti "jättää rauhaan", ei saanut häiritä liikaa (on itse minulle kertonut).

        Nyt olen vain etäisesti sähköposti-yhteydessä ex-mieheeni. Epäilen, että hän haikailee nyt takaisin, kirjeissä on sellainen "sävy" - luulen, että vaakamies on kaikkien naistensa kanssa on-off -suhteessa (- ehkä loppuelämänsä). No, onneksi asumme kaukana toisistamme, ja kirjeenvaihto onkin oiva tapa hoitaa "suhdetta" vaakamieheen. Nimittäin, arkielämä ja sen vaatimukset eivät ole vaakamiehen heiniä - hän on usein aivan liian itsekeskeinen, liiaksi fantasioissaan elävä. Voi kunpa hän tajuaisi sen joskun itsekin, ennen kuin on liian myöhäistä...


    • tasapainoilee

      Niin, samanlaista on meilläkin. Lapset ovat periaatteessa tärkeitä. Esteetikko kun vaakamies on, niin lapset on kyllä puettava kauniisti ja kulissin oltava kunnossa. Mutta läheisyys lapsiin ja minuun puuttuu, eikä tämä ole muuttunut kymmenen vuoden aikana miksikään. Minä aion luovuttaa, en kadu yhteistä elämää, mutta enää en jaksa. Elämä vaa'an kanssa on yhtä tasapainoilua ja yksin puurtamista.

      • Nimetön

        sitä olen itsekkin pelännyt. että ei koskaan tule olemaan tämän kunmempaa. koska itse kaipaan huomiota ja jaan sitä mielelläni rakkailleni ja kun ei itse sitä saa niin tulee turhautunut ja tyhjä olo niinkuin olisi vaan kodin kone joka pyykkää siivoaa ja laittaa ruuan sekä tietysti miellyttää miestään aina sitä pyydettäessä!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2537
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2090
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2014
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      104
      1997
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      34
      1979
    6. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      5
      1511
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      62
      1327
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      122
      1156
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1077
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      958
    Aihe