Viipurin linna toiminee nykyisin museona?
Aukioloajat löysinkin netistä, mutten tarkempaa tietoa tai esittelyä kohteesta, tarvetta olisi saada tietää pääseekö torniin asti nykyisin turistit vierailemaan?
Viimeksi itse linnassa vieraillut neukkulan aikaan..
Aukioloajat löysinkin netistä, mutten tarkempaa tietoa tai esittelyä kohteesta, tarvetta olisi saada tietää pääseekö torniin asti nykyisin turistit vierailemaan?
Viimeksi itse linnassa vieraillut neukkulan aikaan..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sisäpihan puolelta löytyy kassa(kacca), josta voi ostaa lippuja. Samalla lipulla pääsee myös linnan näyttelyihin. Valokuvaamisesta velottavat erikseen, ainakin jos huomaavat kameran. Kannattaa katsoa Viipurikeskuksen sivuilta, milloin linnassa on jotain tapahtumia, esim. elokuussa on keskiaika festarit.
Viipurin linnan tapahtumista, että ne festarit oli (hittovie...) viime viikonloppuna! Aika surkeeta, että mikään paikallinen lehti ei kerro näistä tapahtumista mitään. Etenkin nuo keskiaikafestivaalit on iso tapahtuma KOKO Venäjän mittapuussa. Kuulemma viime vkl. yhden teltan katolla liehui jopa Ukrainan lippu, eli alan harrastajia tulee kauempaakin.
Tarkkaa tietoa päivistä ei nyt ole, mutta ainakin joku oopperaesitys on tulossa vielä syksyn aikana, jotain tapahtumaa liittyen elokuvavestivaaleihin, sekä sokerina pohjalla alan harrastajille, kohtuullisen kokoinen ammattilaisnyrkkeilyilta (ei mitään EM/MM mittelöitä, mutta kuitenkin...).
Että sinne siis
T:Tellustelija
kävin siellä just kesäkuun alussa. hieno näkymät...
Pelkäsin, että jaksanko kävellä ylös torniin, mutta siinä ei kyllä ollut mitään ongelmaa. Maisemien katselu vaatii hurjapäisyyttä. Tornia kiertävän tasanteen reunalla on vain matala rautainen kaide. Enpä kyllä uskaltanut lähteä ovensuusta minnekään. Melkoinen extreame-kokemus. Kannatti kyllä kiivetä.
palasin Viipurista. Ilmat olivat upeat ja linna paikallaan. Tosin lippuja täytyi ostaa noin kolmea erilaista jos halusi kunnolla koluta. Lienkö joutunut jymäytetyksi. Tuskinpa kuitenkaa ja eihän näiden biljettien hinta kyllä päätä huimaava ollut.
Sen verran aiheesta ohi, että kun linnasta lähdettiin takaisin kohti druzhbaa poikkesimme aivan linnan ja Torkkeli Knuutinpojan lähellä sijaitsevassa ravintola slavinskaya trapezassa. Niin sanottu kellariravintola. Ruoka oli hyvää ja halpaa ja palvelu erinomaista. Kannattaa vierailla.