Kun on puhuttu että tälläkin alalla on työvoimasta oikein pulaa, niin ei taida kuitenkaan asiat ihan niinkään olla? Liikennöitsijöille ei "kelpaa" työvoima, paikkoja on niukalti, hyvät viedään käsistä ja kuulopuheilla. Palkat on joissakin paikoissa mitä sattuu ym.
Miksi yleisesti mainostetaan että pulaa on kuskeista, kun noin yleisesti ottaen tuo väite on puuta heinää, eikö alalla pitänyt olla vuonna 2007 suuri määrä eläköityviä, missä nekin työpaikat on?
Miksi yleisesti mainostetaan että pulaa on kuskeista, kun noin yleisesti ottaen tuo väite on puuta heinää, eikö alalla pitänyt olla vuonna 2007 suuri määrä eläköityviä, missä nekin työpaikat on?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aikanaan osattiin neuvostoliitossa niin kyllä sitä osataan meilläkin:))Täällä itä-ja kaakkois-suomessa ei ole minkään vertaan kuskipulaa.Ryssiä käytetään minkä ehditään.Ja sen tietää joka jamppa mitä niille maksetaan.Ja johonkin kuljetuslikkeeseen kun soitat niin siellä istuu joku vanha jäärä mikä kysyy et onhan sitä ikää se 18 v ja ajokokemusta vähintään 20 v.
Naulankantaan tuo kommentti, tuohon ei paljon tarvi lisäillä ! Näiden työvoimapula lausuntojen vuoksi yleisö ihmettelee miksi autonkuljettajia on työttömänä kun media kertoo muuta, tänä päivänä tuon takia työtöntä autonkuljettajaa poljetaankin henkisesti, sehän mielletään heti ammattitaidottomaksi ja muuten sosialitapaukseksi kun on työtön, vaikka olisikin työtön vastoin omaa tahtoaan.
En tiedä missäpäin suomea asut mutta, ainakin täällä pääkaupunkiseudulla vähänkin hommansa osaavat kuskit revitään käsistä! Itse olen tässä työnhakijana ja täytyy sanoa että, epätoivoisimpia voi raakata pois.
Näin olen itse havainnut ja näin ovat monet isännät päivitelleet. Ammattimiehelle löytyy nyt varmasti hyviä töitä.
Media imee aina täydestä sen "työvoimapulaitkun" Siihen löytyy työnantajan johtaja selittämään että ei meinata saada ilmaiseksi tohtorimiehiä juoksupojiksi. Seuraavaksi se dosentti yliopistolta todistaa samaa perään. joop ajoo
Tulolle helsinginseudun jullille sanon, että kun asuminen maksaa tuplaten siellä verrattuna Keski-Suomeen, niin onko palkka paljon parempi?
Ensinnäkin asun Vantaalla en Helsingissä. Ja vuokrat eivät ole enää mitenkään pilvissä verrattuna muuhun suomeen. Ihan hyvin tulee toimeen täällä kuskin palkalla. Aina löytyy ihme yleistyksiä Pääkaupunkiseudusta mitkä, eivät pidä paikkaansa.
Niinkuin sanoin niin hyvälle kuskille löytyy täältä aina hyviä töitä. Ja tarkotan hyvällä kuskilla reipasta parin vuoden kokemuksen omaavaa kuskia.
"Ja vuokrat eivät ole enää mitenkään pilvissä verrattuna muuhun suomeen."
Ehkä eivät ole enää pilvissä, mutta verrattuna muuhun Suomeen kyllä ovat lukuunottamatta isoja keskuksia kuten Tampere, Turku, Oulu jne.
Kaverini Vantaalla maksaa kerrostalokaksiosta saman verran vuokraa kuin minä rivitalokolmiosta täällä Seinäjoella. Vastaava kerrostalokaksio on täällä noin puolet halvempi.
tarkoittaa "halvan työvoiman" vähyyttä. Sellaiset yritykset saavat hyvin kuljettajia, joilla palkkausasiat sekä muut asiat, kuten mm. imago, kalusto ja työolot ovat kunnossa. Onni on käynyt allekirjoittaneella, että on päässyt hyvään työpaikkaan, jossa asiat ovat niin kuin pitää.
Sitten on näitä taksoja tallaavia itkuvirsiyrityksiä, joissa ei oikein mikään asia toimi. Palkkaus on päin helvettiä, ajo- ja lepoaikalaki voivat olla vieras käsite (jos firman päällikkö niin tahtoo), omat vaatteet joudut pilaamaan koska firmalle ne on liian kallis investointi (nuukuus) ja syitä löytyy vielä vaikka kuinka paljon. Yleensä johtuen siitä, että kaikki muutkin asiat ovat kuin kädettömän hoidossa. Tästä on ihan omakohtaista kokemusta nuorempana jullina. Ja sama yrittäjä näyttää jatkavan samoin periaattein uusien "untuvikkojen" kanssa.
Tais olla kupla vain joka puhkes. Otsikot hehkuttivat työvoimapulasta ja siitä miten suuret ikäluokat siirtyvät sivuun, kuljetuspuolella piti vuoden 2007 olla se ratkaiseva jolloin viimeistään työvomasta olisi huutava pula, kuljetusyrittäjiltä ei ole tullut vielä yhtään mielipidettä ja asiaa valaisevaa kommenttia, vai onko?
Helsinki nyt on helsinki, siellä paikoissa on hieman valinnanvaraa, mutta muut paikkakunnat ovat huonommalla tolalla, jos omalta paikkakunnalta mielii työtä saada.
mollissa haetaan montaa sataa yhdistelmäajoneuvonkuljettajaa. vanhat työnantajat soittelevat ja lähettelevät kirjeitä joissa houkuttelevat töihin. Tehtyäni pienen tuuraushomman tänä kesänä työnantaja ei meinannut päästää pois vaan koitti pyytää ja uhata jatkamaan. Miksi sinusta tuntuu että ei olisi työvoimapula? Se mitä ihmettelen on että miksi palkat eivät nouse? Ehkä itse voi pikkuhiljaa ruveta pyytämään hiukan enemmän.. Oiskos lakko poikaa? Vai onko nyt joku työrauha..?
otteet asiaan. Kuljettajapula tosiaankin alkaa olla kova, mutta palkat ei juurikaan nouse. Nyt juuri pitäisi iskeä ja vaatia TUNTUVAA korotusta palkkaan.
minulle olisi se että tili riittää laskuihin ja jää vielä jotain elämiseenkin, ei näillä tuloilla rehennellä mutta normaali elo on sentään mahdollista. Mutta nyt kun työaikoja on alettu kiristämään niin olisi kyllä aika saada palkkoja hilattua hitusen ylöspäin.