Eilen yhdynnän jälkeen huomasin että vuodan verta. Laitoin tamponin, mutta kun otin sen pois niin se oli kuiva. Olen harrastanut seksiä noin kaksi vuotta säännöllisesti. Onko mahdollista, että jokin olisi hieman revennyt tai jotain yhdynnässä? Seksi oli kyllä rajua.
Vai onko kyse tulevista kuukautisista?
Vai onko kyse tulevista kuukautisista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi olla, että "jokin olisi hieman revennyt tai jotain" tai voi olla, ett äkyse on tulevista kuukautisista. Voi olla, että kyse on välivuodosta tai voi olla, että kyse on ovulaatiovuodosta. Voi olla, että kyse on sukupuolitaudista. Onhan noita vaihtoehtoja, mutta kun kukaan ei tällä palstalla osaa sanoa, mikä näistä mahtaa olla oikea vastaus, jos mikään.
Mulla kans tuli tossa viime viikolla verta yhdynnän jälkeen, tosin mulla oli just pari päivää aikasemmin loppunu menkat. Ei silti oo koskaan aikaisemmin enää tullut verta sen jälkeen kun on ollut pari päivää täysin vuotamatta... Tiedä häntä sitten, oliko kyse vain jostain tulematta jääneestä jäämävuodosta ja mistä. En usko että paikat menee rikki kovin helposti.
Osaako kukaan muuten selittää ilmiöitä ovulaatiovuoto tai (alkion) kiinnittymisvuoto? Nuo termit vain juuri kuulin mutta eipä ole (kai) toistaiseksi omakohtaisia kokemuksia.
...kierron puolivälissä (noin) tapahtuvaan munasolun irtoamiseen (ovulaatioon) liittyy vuotoa. Samoin, jos tämä irronnut munasolu hedelmöittyy ja kiinnittyy kohdun seinämään (alkion kiinnittyminen), se saattaa aiheuttaa vuotoa, joka ei siis ole kuukautisvuotoa.
Luultavasti raju seksi on aiheuttanut haavauman emättimeesi. Arpeutuu kyllä, ei hätää. Saattaa olla, että limakalvosi ovat olleet kuivahkot tai yksinkertaisesti yhdynnässä nyt vaan joskus saa haavoja. Mutta ensi kerralla älä laita tampoonia vaan pikkuhousunsuoja, jos et ole ihan varma, että onko kyse menkoista vai em. tilanteesta. Tampooni saattaa aiheuttaa tulehduksen, jos sitä turhaan käyttää.