Testeistä?

Vissiin keliakiaa??

Oireina mulla seuraavaa: kämmenissä kutisevaa pienirakkulaista ihottumaa, erityisesti sormissa ja kämmenpohjissa. Erilaisia vatsaoireita: turvotusta, ummetusta, alavatsakipua erityisesti vasemmalla puolella. Oireina myöskin alaselkäkipu joka johtaa vasempaan jalkaan. Lääkärissä ravasin aikani, otettiin verikoe, joka kuitenkin oli negatiivinen, eli ei keliakiaa?? Sitten törmäsin tähän nykypäivän "muotidieettiin" eli vähähiilihydraattiseen ruokavalioon, eli ei viljatuotteita ensinkään. Aluksi en sitä sen kummemmin ajatellutkaan, mutta jossain vaiheessa huomasin että ed. mainittuja oireita ei enää ollutkaan. Sitten mulle kävi se tyypillinen laihduttajan vaiva eli aloin taas lipsua ja syödä esim. viljatuotteita, ja olo taas ihan hirvee.
Osaako kukaan sanoa miks testissä ei näkynyt mitään viittausta keliakiaan vaikka oireet kuitenkin hävisivät kun jätin viljatuotteet pois?

2

697

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VatsaVammainen

      Ihan yleistä on ettei testeissä näy mitään vaikka oireita on. Joillakin diagnosoiduilla keliakiapotilailla on mennyt vuosia oireiden alkamisesta siihen, kun vasta-aineet on ensimmäisen kerran verikokeissa olleet koholla.
      Kannattaa kuitenkin muistaa, että myös muita viljaan liittyviä vatsavaivoja on kuin keliakia. Voit kokeilla sitä, että jätät gluteenipitoiset viljat pois mutta käytät gluteenittomia hiilarilähteitä (riisi, maissi, tattari jne) ja katsot onko olossa sillä dieetillä eroa. Joskus vatsaoireet voivat johtua hillihydraattien käymisestä tms mikä ei liity gluteeniin mutta aiheuttaa samantyyppisiä oireita. Toki jos suvussasi on keliakiaa niin sitten on syytäkin epäillä että kyse voisi olla siitä.

    • voi olla

      myös vilja-allergia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      111
      1348
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    13. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      94
      457
    14. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    20. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    Aihe