Vesikaivon routaeristys

Mikä olisi vanhan vesikaivon paras routaeristys? Nyt kun peruskunnostan niin samalla routaeristys kuntoon, niin ei kovatkaan pakkaset liikuta renkaita.
Voiko käyttää normaalia routaeristyslevyä?
21820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tavallinen routaeriste käy, siihenhän se on juuri tarkoitettu.

Samalla kannattaa laittaa kaivon ympäristön kaadot kunnolla pois kaivosta, ettei sinne mene pintavesiä, ellei sitten ole kyse vain kukkienkastelukaivosta.

Äänestä
  • Kiitos muistutuksesta, kaadot oli vanhastaan kunnossa, mutta hiekka kerros renkaita vasten ei riittänyt vuosien saatossa pitämään renkaita ehjinä ja suorassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pete01 kirjoitti:

Mikä olisi vanhan vesikaivon paras routaeristys? Nyt kun peruskunnostan niin samalla routaeristys kuntoon, niin ei kovatkaan pakkaset liikuta renkaita.
Voiko käyttää normaalia routaeristyslevyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu