Tässä keväällä päätin lähteä reissulle Englantiin moikkaamaan sukulaisia ja hommasin törkeen kalliin lipun SAS: illa Köpiksen kautta Lontooseen, kun kaikki muut oli jo yksinkertaisesti täynnä. Kone lähti 1,5 h myöhässä täältä, joten myöhästyin myös jatkolennolta. Köpiksessä meni homma totaalisesti puihin ja olisivat lähettäneet sieltä mut aivan muualle kuin Englantiin, joten ei muuta kuin stand by:lla takaisin Suomeen. Yöllä lentokentällä laukkua ei kuulunut, joten tein katoamisilmoituksen ja otin yhteyttä myös lentoyhtiöön. 9 päivää myöhemmin laukku saapui (pari paitaa oli saanut kosteusvaurioita) ja viikko sitten sain SAS:ilta 40 € lahjakortin Radisson hotelliin. Siis 40 €! Naurettavaa...
40€ - Aaaargh!
5
1284
Vastaukset
- ei paremmat
Viime vuosina olen matkustanut lähinnä halpiksilla (joihin SAS ei kuulu). Esim. Ryanairilla matkalipun keskihinta vähän yli 20 euroa per suunta (totta, verot mukaanlukien). Ryanair ei ole ollut kertaakaan myöhässä, muut jonkun verran joskus, mutta ei aina. Palvelun laatu ei huippuluokkaa, mutta ainakin parempi kuin edellä mainitussa.
Matkustaa voit kenen kanssa haluat. It's up to you!- SaanaXL__
Eipä kyllä Ryanair ota mitään vastuuta, jos he tekosyyn nojalla päättävät peruuttaa lentonsa. Mitään korvauksiahan ei tietenkään heru ja vaihtoehdothan on joko rahat takaisin tai seuraavien päivien lennoille. Jos tulevien päivien koneet ovat täynnä, niin sitä sitten odotellaan useita päiviä. Unohtaa voit tietenkin hotellit ja ruokailut, niitä ei tipu.
- dofkodfjköp
Jos olet ostanut SAS:ilta lennot Englantiin (vaikka Timbuktun kautta), he myös kuljettavat sinut Englantiin lippuun merkitylle lentokentälle. Eivät he sinua muualle lähetä ilman suostumustasi. Jos myöhästyt jatkolennolta, lentoyhtiö järjestää sinulle paikan seuraavaan koneeseen, reitittää sinut perille toista kautta tai majoittaa sinut odottamaan seuraavan päivän lentoa. Joten ei sieltä todellakaan tarvitse tulla stand by:lla takaisin!
>"Tässä keväällä päätin lähteä reissulle Englantiin moikkaamaan sukulaisia ja hommasin törkeen kalliin lipun SAS: illa Köpiksen kautta Lontooseen, kun kaikki muut oli jo yksinkertaisesti täynnä. Kone lähti 1,5 h myöhässä täältä, joten myöhästyin myös jatkolennolta. Köpiksessä meni homma totaalisesti puihin ja olisivat lähettäneet sieltä mut aivan muualle kuin Englantiin, joten ei muuta kuin stand by:lla takaisin Suomeen."- alkup.
Tottakai olisin loppujen lopuksi päässyt Englantiin, mutta koska olisin joutunut kiertämään muiden lentokenttien kautta ja reissu ei muutenkaan olisi ollut pitkä ja kun matkalaukkukin päätti hävitä jo menomatkalla jonnekin, niin ei siinä einsteinia tarvita... Jos olisi ollut enemmän aikaa ja matkakohteeni olisi ollut Lontoo, niin tottakai olisin kiertänyt vaikka kaikki Euroopan kentät =)
- matkalaukun
alkup. kirjoitti:
Tottakai olisin loppujen lopuksi päässyt Englantiin, mutta koska olisin joutunut kiertämään muiden lentokenttien kautta ja reissu ei muutenkaan olisi ollut pitkä ja kun matkalaukkukin päätti hävitä jo menomatkalla jonnekin, niin ei siinä einsteinia tarvita... Jos olisi ollut enemmän aikaa ja matkakohteeni olisi ollut Lontoo, niin tottakai olisin kiertänyt vaikka kaikki Euroopan kentät =)
...häviäminen jo menomatkalla? Jos laukkusi on laitettu menemään lähtökentällä Lontooseen, ei sitä pidäkkään löytyä köpiksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867