adsl ja homepna to ethernet converter

meillä on nyt homepna yhteys ja tämmönen joku " soho network series - homepna to ethernet / fast ethernet converter" vehje liitettynä kahteen koneeseen.
pian muutetaan kämppään, missä on normi adsl liittymä.
toimiikohan tuolla ym vehkeellä yhteydet?
löytyy myös 2 kpl normaaleja modeemeja mutta ilmeisesti niillä ei saa yhteyttä 2 koneeseen samaan aikaan.. pitääkö ostaa joku 2,3 vai 4 porttinen adsl modeemi?

kiitos avusta!
21034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sulla on varmaan modeemi, jolla voi soittaa jonkin firman soittorasiaan eli ei ole adsl-modeemi.
Myy se vanha homepna to ethernet konvertteri seuraavalle muuttajalle, tai kysele naapureilta josko kiinnostaisi, sillä toi on erittäin luotettava/haluttu vehje nim. kokemusta on.

adsl-modeemista
- hanki semmonen 4 porttinen (kasvuvaraa)
- älä hanki mitään usb-viritystä ts. vain rj-45 liitin koneen ja modeemin väliin
- tarkista että toimii adsl 2 liittymässä (ei aivain pakollista)
- sisältää palomuurin (ehdoton vaatimus, pitää sisäverkon puhtaana, jos win-koneita niin vähintään virustorjuntaohjelma tarvitaan)
- ehkä wlan ominaisuus (ei välttämättä, mutta hinnassa ei suuria eroja), voit sijoittaa koneen toiseen huoneeseen joskin tarvitset wlan-kortin koneeseen tai wlan-kytkimen.
- mahdollistaa verkkokirjoittimen käytön esim. hp2575 monitoimilaite, tällöin pystyt tulostamaan/skannaamaan kummalta tahansa koneelta ilman että toisen tarvii toimia serverinä.

Äänestä
  • löytyy siis kaksi adsl modeemia jo valmiina. kumpaankin saa yhen koneen kiinni.
    toisessa koneessa on wlan kortti sisällä.
    ... mikä paras ratkaisu ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaakko kirjoitti:

meillä on nyt homepna yhteys ja tämmönen joku " soho network series - homepna to ethernet / fast ethernet converter" vehje liitettynä kahteen koneeseen.
pian muutetaan kämppään, missä on normi adsl liittymä.
toimiikohan tuolla ym vehkeellä yhteydet?
löytyy myös 2 kpl normaaleja modeemeja mutta ilmeisesti niillä ei saa yhteyttä 2 koneeseen samaan aikaan.. pitääkö ostaa joku 2,3 vai 4 porttinen adsl modeemi?

kiitos avusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu