Keliakia

Tietoa tarvitseva

Onko kenelläkään kokemusta keliakiasta? Millaisia oireita ja miten se alkoi? Miehelläni epäillään keliakiaa ja tulokset vasta tulossa.

3

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • guuglettaa

      Googlaa niin johan löytyy tietoa, varmaan vielä varmempaa kuin mitä täältä..

    • nhl98

      Keliakian oireet voi olla tosi moninaiset,mulla se oli viedä hengen, toisilla ei oireile ollenkaan.. Kannataa odottaa tuloksia, jos menee tähystykseen niin sitä ennen EI SAA aloittaa gluteenitonta dieettiä vaikka tietäisikin olevansa sairas.Keliakialiitosta saa hyvin tietoa ja tukea. Tämä on elinikäinen sairaus, joka ei parane, mutta oireet paranevat oikealla dieetillä. Eli paljon hullumminkin voisi olla..

    • ...keliakiaa vai ???

      Olen sairastanut keliakiaa useamman vuoden ja sitten kun se virallisesti todettiin jouduin/pääsin Gluteenittomalle dietille. Taaksejäänyttä elämää on vatsavaivat, suolistokaasun purkaukset ( TODELLA TUOKSUVAT!!) pikainen vatsantoiminta 10-15 min ruokailusta KIIRE vessaan, heti jos ja kun olin syönyt jotain sopimatonta.
      Miehesi kannattaa odottaa testien tuloksia ja sen jälkeen tehdä niinkuin ravintoterapeutti neuvoo. Tiukka linja heti alusta ja ei mitään lipsumisia.Jos se on keliakiaa niin EHDOTON ruokavalio, koska jos ei noudata diettiä keliakian seurauksena voi tulla jopa vatsasyöpä. Mutta jos muistat pitää tiukan dieetin koko elämäsi niin ei huolta vatsalaukun nukkakerros paranee jos sitä hoitaa oikein.
      Jos miehelläsi todetaankin keliakina sijaan vilja-allergia niin dieetti on silti paikallaan, mutta ei ihan yhtä tiukka kuin jos olisi keliakia. Pidän peukkuja ettei olisi mitään vakavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1340
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1248
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe