Jos suunnittelee lattialämmityskaapelilaattaa paksuus n. 8-10 cm, mikähän olisi paras verkkoratkaisu tähän, 5 mm vai 6 mm ja saako näihin niitä korppuja, jotta tulisi tasainen kaapelitaso??
Verkkopaksuus lattialämmityskaapelilaattaan?
20
8917
Vastaukset
- aivan varmasti
niissä on säätö kahdelle korkeudelle ja useita malleja.
Raudoituksen määrää suunnittelija. - JFJFJFJF
Millaisia paksuuksia olette käyttäneet betonilaatassa, jossa on lattialämmityskaapelit ja millaista verkkoa? Kokemuksista tietävät vastatkaa ja onko pelannut hyvin?
- käyttäny
10cm 5#150.
Itte laittasin vastuksen rinnalle myös varauksen vesikierrolle. Se on helppoa ennen valua eikä edes kallis investointi. Lämmitysmuotoa ei olla sen jälkeen sidottu pelkkään sähköön vaan sen voi myöhemmin muuttaa mihin vaan. Se voi harmittaa myöhemmässä vaiheessa kun mietitään säästökohteita lämmityskuluihin.
Ja totuushan on se, että kwh hinta ei tule laskemaan ja suorasähkö (pelkät patterit) pitäs lailla kieltää - näinn
Laatan paksuus 100 mm ja keskellä verkko 8-200. Hyvin on pelannut.
- laittaa kaksia
käyttäny kirjoitti:
10cm 5#150.
Itte laittasin vastuksen rinnalle myös varauksen vesikierrolle. Se on helppoa ennen valua eikä edes kallis investointi. Lämmitysmuotoa ei olla sen jälkeen sidottu pelkkään sähköön vaan sen voi myöhemmin muuttaa mihin vaan. Se voi harmittaa myöhemmässä vaiheessa kun mietitään säästökohteita lämmityskuluihin.
Ja totuushan on se, että kwh hinta ei tule laskemaan ja suorasähkö (pelkät patterit) pitäs lailla kieltääEi tuossa olisi mitään järkeä, se tupalaisi lämmittimien hinnan. Mielummin sitten vesikiertoinen ja vaikka sähkökattila.
- olisi järkevintä
laittaa kaksia kirjoitti:
Ei tuossa olisi mitään järkeä, se tupalaisi lämmittimien hinnan. Mielummin sitten vesikiertoinen ja vaikka sähkökattila.
pelkkä vesiputkivaraus ei maksa maltaita. Eli olisi järkeä.
- käsitä tätä hommaa
laittaa kaksia kirjoitti:
Ei tuossa olisi mitään järkeä, se tupalaisi lämmittimien hinnan. Mielummin sitten vesikiertoinen ja vaikka sähkökattila.
Eikä se mitään hintaa tuplaa. Pelkässä sähkökattilassakaan ei ole mitään järkeä...tosin järkevämpi sekin kuin pelkkä kaapeli.
Uusien rakentajien on syytä herätä tähän lämmitysmuoto asiaan jo rakennuksen tekovaiheessa ja jos ei herää niin sitten esim vastaavan tms pitäs potkia se hereille ellei sitten sekin ole nukkumassa.
"Paskan ollessa housuissa on turha enää pyllistää"
- kaadot ja paksuus
Jo erilaisien kaatojen vuoksi suositeltava paksuus min 120mm ja verkko 10mm k150 esim.
- hyvät ihmiset
höpöttäkö jostain ø10#150 verkosta omakotitalon laatassa. Tuota en ala edes perustelemaan sillä jokainen joka tietää asiasta tajuaa sen perustelemattakin.
- rakestaja
Mulla tuli 6-7cm pintavalu jossa 6#150-verkko ja 20mm putket. Ohuempana ei voinut tehdä kun on vesikiertoinen lattialämmitys. Sinulla kaikki voi olla toisin. Tässä pari vinkkiä
Suunnittelija sen verkon yleensä määrää. Asennettavuuden vuoksi ei kannataisi käyttää alle 6mm verkkoa kun se menee mutkille ja ohuessa valussa jää helposti pintaan/menee pohjalle.
Korppuja saa monen korkuisia. Minusta UK-muovin korput on hyviä kun niissä on sellaiset pienet kynnet joilla ne pysyvät verkossa. Kun verkkoa joutuu asennusvaiheessa nostelemaan niin, kynnettömät korput irtoavat samaa tahtia verkosta kun niitä asentaa.
Älä tee turhaan lattiasta yhtään paksumpaa kuin suunnittelija määrää. Lattiasta ei kannata tehdä yhtään varaavampaa kuin siitä minimissään tulee. Betonilattialämmitys on muutenkin todella hitaasti reagoiva lämmitin ja yösähköllä ei säästä käytännössä mitään.- säästää
käytännössä eniten, sen osuus on helposti yli 60 % kokonaiskulutuksesta. Ja siis myös ilman paksua laattaa.
- rakestaja
säästää kirjoitti:
käytännössä eniten, sen osuus on helposti yli 60 % kokonaiskulutuksesta. Ja siis myös ilman paksua laattaa.
Kyllä yösähkö voi hyödyntää, mutta mielestäni sen vuoksi ei kannatta tehdä minkäänlaisia lisä investointeja. Yösähkö on 10-20% halvempaa?(siirtoineen) Vaikka saisi kaiken lämmityksen yösähkölle niin säästö jää sataseen tai pariin.
Paksulla laatalla saa yösähkön osuuden nostettua 60%:sta ehkä 80%:iin. Silloin lämmityksen säätö on mitä on, lämpötila seilaa, energiaa kuluu enemmän, ja kaikki vain muutaman kympin tähden. Tuskin säästöllä saa maksettua monen betonikuution lisähintaa. Minusta ei kannata tehdä laatasta yhtään paksumpaa kuin on tarpeen. - Rak.Ins
rakestaja kirjoitti:
Kyllä yösähkö voi hyödyntää, mutta mielestäni sen vuoksi ei kannatta tehdä minkäänlaisia lisä investointeja. Yösähkö on 10-20% halvempaa?(siirtoineen) Vaikka saisi kaiken lämmityksen yösähkölle niin säästö jää sataseen tai pariin.
Paksulla laatalla saa yösähkön osuuden nostettua 60%:sta ehkä 80%:iin. Silloin lämmityksen säätö on mitä on, lämpötila seilaa, energiaa kuluu enemmän, ja kaikki vain muutaman kympin tähden. Tuskin säästöllä saa maksettua monen betonikuution lisähintaa. Minusta ei kannata tehdä laatasta yhtään paksumpaa kuin on tarpeen.Miksi yöllä korventaa lattiaa, kun silloin talo saisi olla kylmempi kuin päivällä. Ei se lämmitys koko päivää riitä siinä lattiassa kumminkaan. Kevättalvella päivällä voi olla sisällä kuuma, mutta sitten illalla jo paleltaa varpaita ennen kuin lattia alkaa lämmetä.
- se ikävä
Rak.Ins kirjoitti:
Miksi yöllä korventaa lattiaa, kun silloin talo saisi olla kylmempi kuin päivällä. Ei se lämmitys koko päivää riitä siinä lattiassa kumminkaan. Kevättalvella päivällä voi olla sisällä kuuma, mutta sitten illalla jo paleltaa varpaita ennen kuin lattia alkaa lämmetä.
kyllä on. Joku yösähkö ei ole ratkaisu tällaiseen ei edes edullisuutensa vuoksi. Sillä se on liian lyhytnäköistä hommaa.
Itse kannatan täysin sitä, että kaapelin rinnalle vedetään myös vesikiertovaraus. Laatan vahvuus sitten tarpeen mukaan - kallis ja vaikea asentaa
se ikävä kirjoitti:
kyllä on. Joku yösähkö ei ole ratkaisu tällaiseen ei edes edullisuutensa vuoksi. Sillä se on liian lyhytnäköistä hommaa.
Itse kannatan täysin sitä, että kaapelin rinnalle vedetään myös vesikiertovaraus. Laatan vahvuus sitten tarpeen mukaanNe vesiputket maksaa saman kuin sähkökaapelti. Ei ole mitään järkeä vetää lattiaan kumpiakin. Asentaminenkin menee vaikeaksi kun ovat toistensa tiellä. Jos pelkkä sähkö alkaa pelottaa, niin sitten suoraan vesikieroinen systeemi.
- heti käyttöön
kallis ja vaikea asentaa kirjoitti:
Ne vesiputket maksaa saman kuin sähkökaapelti. Ei ole mitään järkeä vetää lattiaan kumpiakin. Asentaminenkin menee vaikeaksi kun ovat toistensa tiellä. Jos pelkkä sähkö alkaa pelottaa, niin sitten suoraan vesikieroinen systeemi.
jo kuivatusvaiheessa ja vesiputket voi ottaa sitten mukaan kun kaukolämpö tai oma hakekeskus joskus valmistuu.
- vedossa
heti käyttöön kirjoitti:
jo kuivatusvaiheessa ja vesiputket voi ottaa sitten mukaan kun kaukolämpö tai oma hakekeskus joskus valmistuu.
on tosiaankin järkeä. olet oikeassa tämän asian suhteen.
Ne ei ole tiellä jos sen oikein tekee ja sen putken hinta siinä "konkurssissa" ei merkitse yhtään mitään. Sen jälkeen lämmitysmuotoa ei olla sidottu mihinkään.
pelkän vesikierron perustamiskustannukset ovat paljon suuremmat kuin sähkön ja siksi on järkeä laittaa molemmat. Se nostaa rakentamiskustannuksia tekovaiheessa ja laskee roimasti käyttökustannuksia. Entä sitten kun laina alkaa olla lopuilla, jostain pitäs säästää tai jossain vaiheessa tulee katumapäälle? Sitten se vasta maksaakin...
Pelkän sähkön kannattajia pidän lyhytnäköisinä pelleinä, jotka ovat tyhmyyksiissään laittaneet ainoastaan kaapelin. Syyllinen siihen löytyy sitten peilistä eikä sähköyhtiöistä kun lämmityskulut nousevat yli kipukynnyksen ja edelleenkin väitän, että sähkön hinnan suunta on ylöspäin. Tähän tulee varmasti jossain vaiheessa joku lakikin mutta ensin päättäjäjien on herättävä horroksesta.
- vesiputkien kanssa
Eikö asia selviä rakennekuvista? Pitäisi selvitä.
En viitsi lähteä kuvista tarkastamaan mutta muistelisin että meillä on alakerran maavaraisessa lattiassa 80mm laatta ja verkkona 5#150 ja yläkerrassa (ontelolaatat välipohjassa) 70mm laatta ja 4#150 verkko. Yläkerran laatan pakusuus oli käytännössä aivan minimi nereuksen vesiputkille.
Saattoi ne verkot kyllä olla 3 ja 4 millisiäkin... ei muista.- muistelen
verkon olleen 6 x 150 mutta en minäkään viitsi kuvista tarkistaa.. Ei se ainakaan alle 5 mm voi olla.
- Wedex
Ontelolaatan päällä riittää 4*150 verkko.
Laatan paksuus min. 80 mm vesikiertosessa.
Sähkölämmityksessä laatan paksuus vaikuttaa varauskykyyn. Yösähköllä varattaessa laatta n. 100 mm.
Lämpölaajeneminen on voimakkaampaa sähkölämmitteisessä kuin vesikiertoisessa lattialämmityksessä. Vesikierrossa laatta pysyy tasalämpöisenä koko ajan. Kun sähkö paukuttaa lämpöä päälle ja pois jatkuvasti, tietysti säätö rajoissa.
Vesikiertoisessa tulee varaajasta lisähintaa, mutta voit siirtyä käyttämään maalämpöä tai jotain muuta edullisempaa vaihtoehtoista lämmitysmuotoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931448Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1931431Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901135
- 841000
- 81995
- 39962
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66915Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v81902Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/6857