Hei,
Koitin goolailla, mutten löytänyt nopeasti vastausta tähän.
Eli olen muuttamassa kihlattuni kanssa minun työsuhdeasuntoon. Kihlattuni tarvitsee vuokrasopimuksen kelaan, että saa edes jotain asumistukea, kun vielä opiskelee. Hänen nimeään ei voi laittaa työasunnon vuokrasopimukseen, mutta voisin kuulemma "alivuokrata" puolet asunnosta hänelle. Kysymykseni on, vaikuttaako tämä alivuokraus jotenkin verotukseen? Luetaanko se minun tuloikseni?
:)
alivuokraus ja verotus
4
4452
Vastaukset
- vaikuta
mitään jos otat saman vuokran neliöltä minkä maksat taas eteenpäin.
- Se vaikuttaa
Jos saat vuokratuloja, vaikkapa alivuokralaisesta, niin maksat siitä tulosta veroa 28%.
Ja Kela ei varmaan hyväksy tuollaista alivuokralaissopimusta, koska katsoo teidän asuvan yhteisessä taloudessa, eli kummankin tulot huomioidaan etuuksia laskettaessa. - AmmattiVälittäjä
Se vaikuttaa kirjoitti:
Jos saat vuokratuloja, vaikkapa alivuokralaisesta, niin maksat siitä tulosta veroa 28%.
Ja Kela ei varmaan hyväksy tuollaista alivuokralaissopimusta, koska katsoo teidän asuvan yhteisessä taloudessa, eli kummankin tulot huomioidaan etuuksia laskettaessa.Eli omakustannushintaan vuokratessa ei mene veroa. KELA ei tosin hyväksy alivuokraus suhteita eri sukupuolta olevien välillä (muuta kuin poikkeustapauksissa), joten asialla ei ole väliä. Muistakaa kuitenkin, arvoisat neuvojat, että se 28 % vero maksetaan voitosta, ei saadusta rahamäärästä!
- Se vaikuttaa...
AmmattiVälittäjä kirjoitti:
Eli omakustannushintaan vuokratessa ei mene veroa. KELA ei tosin hyväksy alivuokraus suhteita eri sukupuolta olevien välillä (muuta kuin poikkeustapauksissa), joten asialla ei ole väliä. Muistakaa kuitenkin, arvoisat neuvojat, että se 28 % vero maksetaan voitosta, ei saadusta rahamäärästä!
Olet ihan oikeassa. Sattui pieni ajatuskatkos, kun ajattelin pelkkiä vuokratuloja.
Mutta tuo Kelan juttu on myös ihan oikein, eli ei mene Kelassa läpi tuo alivuokralaissuhde.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187