Kissan e-pillereistä?

Katja

Hei kaikki! Onko kissoille olemassa e-pillereitä ja miten ne toimivat? Hinta? Toivoisin pikaista vastausta.

7

9148

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daisy

      Kissoille on olemassa e-pillereitä, kahtakin merkkiä (toisella on sivuvaikutuksia yleensä enemmän kuin toisella). Pillereitä annetaan yksi viikossa, ja ne estävät kiiman (tai oikeammin sanottuna siirtävät sitä). Pillerit saa aloittaa vasta, kun kissalla on ollut vähintään kaksi juoksua (eli nähdään, että sillä on normaali hormonitoiminta) eikä niitä todellakaan saa syöttää ikuisesti, vaan ehdottomasti korkeintaan vuoden kerrallaan. Fiksumpaa olisi kyllä pyrkiä järjestämään astutukset niin, että pillerikaudet eivät olisi puolta vuotta pitempiä.

      Pillereillä on etenkin pitkään jatkuvassa käytössä paljon terveyshaittoja, mutta haittoja tulee usein toistuvista juoksuistakin eli jokaisen siitosnaaraan omistajan pitää itse mielessään punnita, kummat haitat ja riskit haluaa ottaa.

      Sanomattakin selvää pitäisi olla, että jos kissalle ei haluta pentuja, sille ei syötetä ainuttakaan pilleriä vaan se leikataan. Myös siitosnaaraat leikataan sitten, kun niiden siitosura on ohi.

    • Jenni

      Oma kissani syö e-pillereitä. Soita eläinlääkärille ja pyydä puhelinresepti, tai käy.Alle 20 e maksaa. Kerran viikossa annetaan puolikas pilleri.

      • katja

        Kiitos vastauksista.

        Miten helposti kissa syö sen pillerin? Omani on kyllä sen verran ahmatti, että uskoisin pillerin menevän alas jos se annetaan ruoan mukana :)

        Kissallani on nyt toinen kiima menossa joten se voisi kohta varmaan aloittaa kissapillerit. Aloitetaanko ne heti kiiman loputtua?


    • *Kissafani*

      että kissojen "e-pillerit" ovat vain lyhytaikaiseen käyttöön. Pitkäaikainen käyttö saattaa aiheuttaa esim. kasvaimia - lähipiirissäni oli vuosia sitten yksi sellainen tapaus. Sterilointi on pidemmän päälle se "ainoa oikea". T. *Kissafani*.

    • kisu

      Jos kyseessä on maatiainen leikkauta kissa ihmeessä Ei sille kannata pillereitä syöttää, jotka pilaavat sen terveyden. Mummoni kissalle pillerit aiheuttivat lihoamisen vuoden kulussa ja kolmen vuoden käytön jälkeen tuli syöpä ja siihen kissa sitten kuoli. Leikkaus voi tuntua kalliilta, mutta kyllä se tulee ajan kanssa halvemmaksi ja erittäin paljon helpommaksi ratkaisuksi kuin ainainen pillerien syöttäminen!!!!!

    • Eiautaleikkaus

      Meillä taas tilanne, et narttukissa on leikattu, mutta sillä alko taas silti kiima. Kukaan lääkäri ei suostu leikkaamaan uudestaan, koska on kuulemma hakuammuntaa yrittää etsiä mahdollista munasarjakudosta. Tämän vuoksi pillerit täytyy alottaa.

      • dhbljvcc

        Tietoa,eipä tule pentuja,jos kohtu on roskissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      687
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      678
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      597
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      571
    Aihe