Uudenlaista fantasiaa?

http://www.turunsanomat.fi/kulttuuri/?ts=1,3:1005:0:0,4:5:0:1:2007-07-31,104:5:475523,1:0:0:0:0:0:
5569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pääsin jutussa tähän asti:
> Pirkanmaalla asuvan Mikko Karpin, 28, esikoisteos Väinämöisen
> vyö (Tammi) tekee suomalaiselle mytologialle saman kuin Dan
> Brown teki Leonardo Da Vincille.

Toivottavasti tuon kirjan kaikki kappaleet poltetaan jo ennen kuin ne lähtevät painosta... Toisaalta, Leonardo on itse asiassa vain erittäin pienessä sivuosassa yhdessä Brownin kirjoista. :)

Mikäs siinä, mielenkiintoinen idea. Tosin, artikkelin perusteella siitä ei kunnolla kiinni saanut, minkä lisäksi epäilen vahvasti että toteutus ontuu oikein olan takaa. :)

Äänestä
  • Hyvin kommentoitu, kun et ole koko kirjaa edes lukenut saati tutustunut "takakansi" tekstiin.

    Kaikkia seikkailu/jännitys/dekkari/mytologiasta aiheita ammentaneita kirjoja verrataan nykyään Da Vinci-koodiin. Onko sitten hyvä vai huono asia? Ja kenen kannalta?

    Äänestä

Tuosta tekstistä se ei oikein auennut. Muualta ongitut tiedotkaan eivät tämän opuksen fantasiapainotteisuutta oikein kuvasta. Fantasiaportaali risingshadow on tosin raakannut tämän kirjan siihen genreen, mutta toisaalta se on myös dekkarinetti ominut.

Yhtä kaikki, Dan Brownin tekeleet eivät ole kriitikoiden (etenkään amatööri -sellaisten) lenpikauraa, mutta myyvät kuin häkä.

PS: Hassu sanonta. Kuka edes ostaa häkää? Liittyykö päästökauppaan?

Äänestä
  • Jopa.

    Äänestä

Aihepiiri on joka tapuksessa mielenkiintoinen. Olen lukenut itse tuon Kalevalan metafysiikkaa käsittelevän teoksen, ja siitä pääsee kyllä melkoisiin lentoihin.

Saa nähdä, miten poliisi on tulkinnut Kalevalansa...;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sciice kirjoitti:

http://www.turunsanomat.fi/kulttuuri/?ts=1,3:1005:0:0,4:5:0:1:2007-07-31,104:5:475523,1:0:0:0:0:0:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu