Mistähän saisin halvimmalla uuden höyrystimen, kuivurin ja venttiilin.Kun saapilla se esim höyrystin maksaa 495e.
Höyrystin
Saab 9000 -92
5677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuka ja mikä ilmastointihuolto vanhan systeemisi
koeponnistaisi ja täyttäisi vanhalla tyypillä
jäähdykkeellä, ja jonka käyttö sitäpaitsi
on jo nykyään kiellettyä ? !!!!!
en kyllä ymmärrä yhtään sitä sinun vastaustasi?
Siis kuka puhui mitään vanhantyyppisestä jäähdykkeestä?
T: 9k-turbo
...riippuu, kenen puoleen pitäisi kääntyä.
Tampereelta saa mm. ihan alkuperäistä vastaavia lauhduttimia tonnariin firmasta
Combi Cool Oy Ab
Ilmailunkatu 19
33900 TAMPERE
Vaihde 03 266 1340
Fax 03 266 1344
En muistanut firman nimeä ihan tarkkaan, mutta finder antoi tuolaisen tuloksen. Heiltäpä voisi löytyä myös X-venttiiliä ja kuivaintakin. Uusi maksaa aina uuden verran, mutta ei sentään 5xuusi, kuten Saabin hinnoittelulla.
Täyttöä ja huoltoa saakin sitten hakea vaikeammin; esim. Porissa hommaa tekee mm. Kartanon autohuolto, joka on raskaskonehuolto/varustelija. Sattuupa vaan niin että ko. firmassa paiskii hommia entinen saabbilainen, jolla on kokemusta sekä pelit ja vehkeet.
En tarkoita että em. firmat ovat ainoita mahdollisia, vaan sitä että "nää pitää tietää"; hyvä paja voi löytyä ihan läheltäkin! Näistä firmoista saa sitten yleensä vinkkejä siitä kenen puoleen seuraavaksi kannattaa kääntyä.
Täytön pitäisi kyllä onnistua vanhempaankin vehkeeseen; litkut on niihinkin vähän muuttuneet. Uusissa käytettävä R134a ei tietääkseni sovi vanhaan "freonijärjestelmään". Kokenut firma tietää vuosimallin/luettelon perusteella kertoa mitä ainetta järjestelmään laitetaan.
Puhuvat että jos systeemi on pitkään tyhjänä, siitä kuivuvat tiivisteet ja X-venttiili jumittuu. Tämä voi olla totta, mutta mielestäni silti kannattaa kokeilla ensin "halvalla" eli esim. koeponnistaa ja täyttää systeemi ja kokeilla miten toimii. Kompuran toiminnanhan pystyy testaamaan kylmiltään ilman täyttöä tai muutakaan kustannuksia aiheuttavaa.
Kallistahan tuo kaiken kaikkiaan on, varsinkin jos kerran aloittaa ja päättää hoitaa homman loppuun asti. Hyvässä lykyssä saa vaihtaa kaikki osat mitä järjestelmään kuuluu. Vanha jääkaappi kun alkaa olla aika valmis vietettyään auton nokalla esim. 250-300tkm. :(
Turussa Autoair-nimisestä firmasta. Käy Fiat Croman ja Alfa romea 156:n osat. Itsellä vaihdettiin tuolla....kysy jostain numero ja soita sinne. Voi olla Turun jäähdytinkorjaamo nimelläkin ,ovat jotenkin samaa yritystä molemmat.