television korvike

Kyllä näkee, ettei lestat voi katsoa tv:tä, mutta korvikkeeksi sitten istutaan päiväkaudet tuijottamassa tietsikan ruutua. Onko siinä mitään eroa? Täältähän saa esille vaikka mitä soopaa.
Ei ole missään muilla keskustelupalstoilla naäin vilkasta kuin täällä. Näyttää olevan aikaa moiseen turhuuteen tupakanpolton lisäksi.
Outo on uskontonne, toivottavasti silmänne aukeaa ennenkuin on liian myöhöistä!
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitä outoa tässä tietokoneessa on: Tietokone on ensisijaisesti tiedonväline. Televisio taas on viihteellisyyteen tarkoitettu väline.

Vika on käyttäjässä jos surffailee netissä väärillä sivuilla.

EI nämä kuule avaudu mitenkään muuten kuin oman uskon kautta.

Äänestä
  • ensisijaisesti joukkoviestin ja siinä on paljon helpompi valita mitä katsoo ja ennen kaikkea välttää asioita, joita netissa ei voi vältää.

    Äänestä

Tämän palstan aktiivista kirjoittajista valtaosa on entisiä lestadiolaisia (kuten minäkin) jotka purkavat täällä menneiden vuosikummenten katkeria kokemuksia, tai etsivät jonkinlaista uutta henkistä kotia kaltaistensa joukosta.
Itse en kirjoittele tänne monestikaan, mutta lueskelen sitäkin enemmän. Tosin kaikki raamatun tekstit hyppelehin yli, koska ne on niin kuivaa tavaraa.
Toki ne lest. istuu tietokoneella ja katsoo siletä tv-ohjelmia, käsittääkseni vielä sellasessa pienessä ruutukoossa, jotta sen saa nopeasti piiloon toisten ikkunoiden taakse jos isi/äiti/aviopuoliso/mummu/pappa tai joku muu kriittinen henkilö sattuu näkemään.... :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämä palsta kirjoitti:

Kyllä näkee, ettei lestat voi katsoa tv:tä, mutta korvikkeeksi sitten istutaan päiväkaudet tuijottamassa tietsikan ruutua. Onko siinä mitään eroa? Täältähän saa esille vaikka mitä soopaa.
Ei ole missään muilla keskustelupalstoilla naäin vilkasta kuin täällä. Näyttää olevan aikaa moiseen turhuuteen tupakanpolton lisäksi.
Outo on uskontonne, toivottavasti silmänne aukeaa ennenkuin on liian myöhöistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu