kierrosluvun mittaus ?

viisari

Miten olette mitanneet 2-tahtisen moottorin kierrokset? Moottori 20hv Yamaha.

7

4304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ya-man

      Kierroslukumittarilla yleensä.

    • sWaltsu

      Jos nyt väliaikaisesti tarvitsee saada kierroksia mitattua. Biltemassa myydään pinetä kädessä pidettävää kierroslukumittaria. sillä saa jos viitsii ajaa koppa-auki.

      Mutta jos moottorissasi on sähköstartti, niin sitten on myös magneetto sitä varten.
      Joten ennen tasasuuntaajaa ==> kaksi samanlaista johtoa tulee vauhtipyörän alta (voi olla jopa saman värisiä) johdot menee tasasuuntaajalle (mötikkä johon tulee kaksi ja lähtee yksi (miinus menee usein suoraan runkoon).

      Eli suoraan magneetosta tulee vaihtojännitettä. Mercuryssä tulee kierroslukumittarille tieto suoraan TOISELTA vaihejohtimelta maita vasten (yksi "pulssi" / kierros. Varmasti toimii Yamahassakin, kun mittari on tarvikemittari (dieselautojen kiekkamittarit pitäisi toimia)

    • 11411

      Voihan niitä mitata laskemalla ja kellosta aikaa katsomalla

    • Tiny tach

    • moottorikaukalomittari

      netistä tilaamalla digitaalinen. Maksoi 46 euroa usasta tilattuan toimituskuluineen. 1 johto 5 kierrosta toisen sytytystulpan ympärille nippusiteillä ja asennus on siinä. Johdon pituudet niin lyhyitä että omassani se toistaiseksi ylettyy vain moottorikaukalon pohjalle. Onneksi on vesitiivis malli. Nappipatteri ja vaikuttaa olevan aina päällä vaikka ohjeissa luki että sammuttaa itsensä.

    • Joakim1

      Ketjuhan on vanha, mutta vastataan silti. Jos tarkoitus on mitata kertaluontoisesti tai tarkistaa kierroslukumittari, helpointa on käyttää FFT-appia kännykällä. Esimerkiksi Spectroid näyttää äänen taajuusjakauman ja piikistä on helppo laskea kierrosluku tahtien ja sylintereiden lukumäärän perusteella. Toimii myös dieselille tai vaikkapa soitinten virittämiseen ja jakohihnan kireyden mittaamiseen.

      2-tahtiset sytyttävät joka sylinterin kerran kierroksessa ja 4-tahtiset joka toinen kierros. 2-tahtisille RPM=60*taajuus(Hz)/sylinterit ja 4-tahtisille RPM=120*taajuus(Hz)/sylinterit. Huomaa, että taajuus on perustaajuus. Sen monikertoja tulee näkymään myös. Esim. tuon 20 hv 2T 2syl Yamahan käydessä 6000 rpm on perustaajuus 200 Hz, mutta myös 400, 600, 800 Hz jne. piikkejä voi näkyä ja joku niistä voi olla korkeampikin kuin 200 Hz piikki.

      • Anonyymi

        Terve pitkästä aikaa,

        ja myöhäiset kiitokset Joakim1:lle hyvästä vinkistä. Testasin taajuuden mittausta Spectroid-nimisellä ilmaisella kännykkään ladattavalla ohjelmalla. Moottori on 2-tahti Yamaha 20 -> 25hv. Mittaus tuotti järkevältä vaikuttavan tuloksen, kunhan moottorin kopan otti irti ja kännykän mikrofonipään vei lähellä konetta. Täydellä kaasulla sytytystaajuus oli mittauksen mukaan 190 Hz, mikä kaksipyttyisen 2-tahtisen moottorin tapauksessa tarkoittaa kierrosnopeutta 5700 rpm. Toistopiikit näkyvät kohdilla 380 Hz jne. Mittauksessa näkyy melko vahvana noin 95 Hz välein toistuva piikki, mikä syntynee todellisesta moottorin "kiertämisestä" vastaten todellista kierrosnopeutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      275
      15355
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      141
      10594
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      110
      9452
    4. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      167
      8918
    5. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      68
      8507
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      7805
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      27
      7244
    8. 186
      6625
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      193
      6343
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5948
    Aihe