Katselussa otsikon mukainen pirssi, bensa 1.8. Millaisia ongelmia odotettavissa? Alkavat olla jo kohtuuhintaisia ja koon puolesta kait menee kahdelle aikuiselle ja kolmelle lapselle, vai?
Vectra farkku -03 ->
Ongelmia?
91984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moi,
ko. moottorissa ollut venttiileissä murtumisongelmia. Kts. esim. TM:n kestotesti, jossa ko. ongelma oli. Sama vika löytyi uusista venttileistä.
Sähkövikoja löytyy myös.
Kait jollain on omakohtaisia kokemuksia tuosta?
TM totesi tosiaan murtumia ventiileissä murtumia, mutta onko noita käytännössä mennyt hajalle. Ei ainankaan kovin suurta melua ole asiasta sen jälkeen pidetty.
TM havaitsi venttiilien pinnoitteessa mikroskooppitutkimuksessa säröjä, ei venttiilin murtumia. Tuon artikkelin jälkeen asiasta ei ole kuulunut ja esim. www.ocf.fi foorumilla ei ole tullut esiin minkäänlaisia ongelmia venttiilien kanssa.
Osta joku muu auta. Säästyt helvetin monelta ongelmalta. Ihan oikeasti.
Onko sulla Vectra? Kerro nyt joitain esimerkkivikoja tai kerro miltä ongelmilta vältyn?
Mikä muu?
kiinnostaa täälläkin, vai onko vallan ihan naapurin kaverin kaiman kummin "tositarina".
Viimeiset 17 tkm keskikulutus on 7.3 l 122 hp 1.8 koneella. Vaihteiden välitys on taajamapainotteinen. Takaiskarit vaihdettiin takuuna 2 vuoden huollossa. Konepellin etuosaan tulee kiveniskemiä melko herkästi. Takaluukku on jäykkä ja muovikahva sisällä on heppoinen. Kone ei syö öljyä ja bensaakin vähän!!!
Olen ajellut jonkun aikaa 2004 mallisella farkulla. 2,2 bensa ja automaatti. Hieno peli ajella ja mun mielestä esim. kulutus on autoon nähden pieni.
Perusominaisuuksia on Avensiksen ja Primeran ja Lagunan ym. tavoin takaylätukivarret, jotka pitää vaihtaa aika ajoin. Mulla vaihdettiin nyt ekan kerran, ja mittarissa 84 000 km. Osat maksaa noin 160 euroa pala.
Iskarit on kuulemma myös sellaiset, jotka kuluu. En ole vielä itse törmännyt, ja katsastin auton viikko sitten.
Katsastusmies kertoi, että raidetangon molemmat päät on kohta vaihtokunnossa. Leima tuli silti.
Mielestäni nämä ongelmat ovat lähinnä normaalia kulumista, jota tapahtuu merkistä huolimatta.
Mun yksilössä on lisäksi ilmennyt sellainen vika, että imusarjassa olevien läppien moottori on ilmeisesti menossa rikki. Tämä aiheuttaa sitä, että silloin tällöin läpät ei aukea, jonka huomaa siitä että autosta tulee nuhapumppu ja bensaa menee enemmän kuin normaalisti. En tiedä onko tätä ongelmaa ollut muilla. Uusi ohjausmoottori maksaa merkkiliikkeessä 230 euroa.
Tässä käyttäjän rehellisiä kommentteja. Olen ollut autoon todella tyytyväinen.