Työmatkalle

ylihuomenna

Tuli äkkikomennus työmatkalle Istanbuliin jo ylihuomenna. Olen ihan untuvikko siinä kohteessa ja Turkissa ylipäätään. Olisiko kenelläkään Istanbul-konkarilla muutamaa nyrkkisääntöä aiheesta? Olen nainen ja matkustan naispuolisen työkaverin kanssa.

Lennon ja hotellin buukkaa firma joten menen vain minne on varattu.

4

812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pian itse uudestaan Istanbu...

      Matkustin itse ensimmäistä kertaa Istanbuliin viimekesänä juuri 18 täyttäneenä nuorena naisena. Itselläni kyllä löytyy paljon myös paikallisia ystäviä, mutta liikuin myös ulkosalla yksin. Usealta palstalta luin ihmisiä kismittävistä vaalean suomalaistytön ihailijoista (Turistit suosivat rantalomia Alanyassa tai Antalyassa, joten meno Istanbulissa on jo rauhallisempaa). Sain paikallisilta jokusen kommentin, mutta rauhassa sain jatkaa matkaani. Aina kuitenkin kannattaa suhtautua pienellä varauksella lirkuttelijoihin, mutta ei silti mutristaa otsanahkaa ja pilata koko lomaa/työmatkaa. Kauppiaat osaavat olla hanakoita houkuttelemaan asiakkaita.

      Käsilaukusta, passista ja muista asiakirjoista kannattaa pitää huolta taskuvarkauksien varalta. Istanbul on iso kaupunki pienine kapeine katuineen, jotka ovat rakennettu täyteen muutaman kerroksen korkuisia taloja, joten eteen ei näe paljon tähyillä suunnistaessa takaisin, esim. hotellille. Istanbulin liikenne on näin suomalaiselle kaaottinen. Kannattaa katsoa tarkkaan kun ylität kadun jalan. Liikenteen armoilla ollessa kannattaa varata aikaa sillä kaupunki on laaja erittäin ruuhkainen.

      Oleilin itse myös pienemmällä paikkakunnalla paikallisen kaverin luona ja hän vältti yksin liikkumista pimeän aikaan hiljaisilla kaduilla. Näin naisihenkilönä en itse uskaltaisi liikkua vieraassa maassa yksin juovuksissa, tai edes toisen juopuneen seurassa (tämä nyt vain varmuuden vuoksi).

      Mitä uskontoon tulee, rukouskutsu kajahtaa ilmoille viidesti päivässä. Kutsun kajahtaessa ihmiset sulkevat musiikin pois päältä (kunnioittaakseen) ja jatkavat normaaleja tekemisiään. Moskeijoissa (turistien vierailemat Sininen moskeija ja Hagin Sofia) vierraillessa kengät on riisuttava pois jaloista ja paljaat hartiat peitettävä. Tosin jotkin moskeijat (ei turistien käytössä olvat moskeijat) voivat vaatia tiukempia pukeutumissääntöjä kuten pään peittoa tai pitkiä vaatteita, jotka päittävät jalat ja kädet. Itse vierailin sinisessä moskeijassa (vierailijoiden puoli) ja itse pistin huivin päähäni, joita oli saatavana sisäänkäynnin ulkopuolella, mutta sisään päästyäni huomasin ettei kukaan ollut pukenut huiviä päähänsä.

      Korkkarit voivat olla mäkisillä ja mukulakivisillä kaduilla huono valinta. Isoissa kauppakeskuksissa kuljetaan metallinpaljastusportin lävitse, joten siihenkin kannattaa kiinnittä huomiota.

      Paikallisten on pystyttävä esittämään henkilöllisyytensä sitä pyydettäessä, tämä koskee varmaankin myös lomailijoita.

      Nyt ei enää tule muuta mieleen. Mukavaa matkaa!

      • ap.

        Kiitos kovasti kun jaksoit noin pitkän litanian kirjoittaa! Pidän mielessä että miljoonakaupunkiin ollaan menossa ja toimin sen mukaan.


    • yllättävät

      Busineksessä on oman uskottavuuden vuoksi tärkeää pukeutua tip-top linjaan, esim. miehillä kesälläkin tumma puku ja valkoinen paita solmioineen, joten naisille jakkulinjaa (ei miniä). Mikäli olet myymässä jotain, niin tavara/palvelu pitää saada nopeasti toimitettua - pelkän kalvoshow'n lupauksilla ei pitkälle potkita. Naisen pitää myös rakentaa uskottavuutensa kovalla asiantuntemuksella ja ilman keimailuja.
      Istanbul on parhaimmillaan kesällä. Turkkilaiset business isännät ovat hyvin vieraanvaraisia ja voivat hyvinkin tarjota dinnerin, joka kutsu kannattaa ottaa vastaan. Mikäli taas ilta on vapaata, niin parasta tarjontaa on Bosporin rannan Euroopan puoleisissa ulkoilmaravintoloissa; Sortie on Ortaköy'ssä ja taksit tietää, mutta ruokapaikka on varattava etukäteen - puolen yön pinnassa paikka kääntyy musiikin puolelle; varmasti aivan unohtumaton kokemus ja monien mielestä (mm. Sokoksen hotelliketjun naisjohtajan mukaan) parasta Euroopassa, käyn siellä joka kesä.

      • ap.

        Lähdenkin näiden eväitten kanssa tästä pikku hiljaa kentälle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14413
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe