Jyrkkyyttä kuviin

Moi, miten saa jyrkkyyttä lisää B/W kuviin, kamerani on D80. Filmikameroissa jyrkkyyttä sai kun valitsi tietyn filmin sekä pimiössä säätämällä.
41016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ennen vanhaan jyrkkyyttä sai mustavalkokuviin käyttämällä punaista tai keltaista suodatinta.

Nyt noita suodattimia ja paljon muitakin kikkoja voi käytellä kaikissa paremmissa kuvankäsittelysoftissa, vaikkapa Nikonin Capturessa tai Adoben Photosopissa. Veikkaan että melkein kaikissa kuvankäsittelyohjelmissa on kontrastin säätö (?).

Äänestä

Että Picasassa ei voi säätää kontrastia???

Äänestä

Yleensä filmien kanssa, mitä herkempi filmi, sitä jyrkempi kuva, ainakin mustavalkopuolella. Vaikuttaako tuo asia digikameran kanssa.

Äänestä
  • meni just päinvastoin. eli hidas filmi tuottaa jyrkemmän kuvan.

    Digikuvaamisessa huolehtisin ensin oikeasta valotuksesta siten, että kaikki halutut yksityiskohdat on eroteltavissa ja koneella säädetään kontrastit sopivaksi. Ja mikä onkaan parempaa kuin se, että kuvataan rawina, siis kaikki väri-informaatio mukana, jonka jälkeen mustavalkoiseksi muutettaessa pystytään jäljittelemään eri värisuotimia. Ja sen jälkeen vasta lopullinen kontrastin/käyrien säätö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


B/W mjl kirjoitti:

Moi, miten saa jyrkkyyttä lisää B/W kuviin, kamerani on D80. Filmikameroissa jyrkkyyttä sai kun valitsi tietyn filmin sekä pimiössä säätämällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu