Patologin avustaja

mmee

Mitä tarvitsee opiskella / tehdä / mihinkä hakeutua päästäkseen patologin avustajaksi. Siis mukaan ruumiinavauksiin avustamaan itse korkeastikoulutettua patologia. Vai onko kyseistä pestiä olemassakaan. ?

14

14693

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sadetanssijatar

      Jostain olen kuullut, että patologia avustaa obduktiopreparaattori. Lisätietoa ammatista tai koulutuksesta voisi löytyä esim. Opetushallituksen sivuilta tai Koulutusnetistä, molempiin sujahdat kätevästi osoitteessa www.oph.fi

      • Sadetanssijatar

        hakuasi voisi helpottaa se tieto, että ilmeisesti kyseessä on AMK-tutkinto, sillä jonkinasteisena vaatimuksena on erikoissairaanhoitajan tutkinto. Toivottavasti löydät tarkempaa tietoa :)


      • mmee

        Ei taida olla suoranaista koulutusta alalle. Täytynee käydä joku lääkis ja ehkä sitä kautta..


      • Anonyymi
        mmee kirjoitti:

        Ei taida olla suoranaista koulutusta alalle. Täytynee käydä joku lääkis ja ehkä sitä kautta..

        Ei siihen kyllä tarvi lääkistä käydä lähihoitajan tai sairaanhoitajan tutkinto riittää varsin hyvin.


    • Miesiehyö

      Onhan se CSI ihan kiva ohjelma mut ei se todellisuutta ole...

    • eli siis

      entiset lääkintävaksit, nykuiset lähihoitajat. ei siinä se kummempaa koulutusta tarvita. Työ tekijäänsä opettaa...

      • opossu_

        ainakin kun itse olin mukana obduktiossa niin lääkintävahtimestari oli se henkilö joka aloittaa avauksen (tekee ne ns. sotkuiset hommat) nostelee ja punnitsee elimet (sekä vainajan) valmiiksi jotta patologin tarvitsee vain pilkkoa niitä. Lopulta ompelee vainajan, pesee ja paketoi. Semmosia.


      • Dippadaiduu
        opossu_ kirjoitti:

        ainakin kun itse olin mukana obduktiossa niin lääkintävahtimestari oli se henkilö joka aloittaa avauksen (tekee ne ns. sotkuiset hommat) nostelee ja punnitsee elimet (sekä vainajan) valmiiksi jotta patologin tarvitsee vain pilkkoa niitä. Lopulta ompelee vainajan, pesee ja paketoi. Semmosia.

        Sehän menee niin, että pohjalla pitää olla esim. lähihoitajan ammattitutkinto. Sitten sen jälkeen oppisopimuksella ruumishuoneelle harjoitteluun, joka kestää käsittääkseni vuoden.


    • Uudelleenkouluttautu

      Onko kenelläkään päivitettyä tietoa patologin ammattitutkinnosta, tai miten ja missä tutkinto suoritetaan?

    • 8+20

      Avustaja on lähihoitaja, patologi erikoistunut lääkäri.

    • dafad
    • Pappas

      No jos ei aloittaja tuota tiedä niin parempi jättää kokeilematta, voi tulla ikäviä unia.
      Kysymykset myös patologin hommista on syytä jättää ihan sinne television katselun asteelle..siellä kun ei kaikkea näytetä mitä homma oikeasti on.
      Unohtakaa lapsoset nyt ja hankkikaa ensin oikea ammatti...semmonen vaikka kaupan kassa.

      • PappasTosiaan

        Tuskin nyt enää 10 vuoden jälkeen...

        Eikä hän edes kysynyt patologin hommista.

        Parempi jättää kommentoimatta, jos ei ap. viestiä osaa edes lukea. Tai sitä ymmärrä.


      • Nimetön-

        Patologi on kyllä ihan oikea ammatti siinä missä myyjäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe