Jokos on keritty testailemaan millaiset Nokian Hakka H tai V-luokka on Suomeen teillä ?
Testit kehuvat, mutta mites käytäntö karheilla teillä ?
Testit kehuvat, mutta mites käytäntö karheilla teillä ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensimmäisten 100 km:n perusteella ainakin renkaat vaikuttavat hyviltä. Ovat hiljaiset ja muutenkin hyvät ajaa verrattuna edellisiin Continentaleihin (toki kuluneisuus lisäsi melumäärää vanhoissa renkaissa). Renkaani ovat vielä siis hiljaisessa totutteluajossa, joten aika näyttää minkälaiset renkaat ovat sitten eri liikennetilanteissa.
Ostopäätökseeni vaikutti mm. se, että ovat kehuneet renkaita hiljaisiksi ja hyvin suomen karheille teille sopiviksi. Hintakaan ei ollut mielestäni kovin paha. Renkaani ovat autoni vakiokokoiset 225/60 R16. Kantavuus sopiva ja nopeusluokka (V) vähintään riittävä.
mittarissa hakka h:t alla..
hyvät hiljaiset renkaat,märkäpito todella hyvä..
en voi kuin kehua,mutta odottelen et miten käytös muuttuu kunhan nyt vähän kuluvat.. 195/65 xl osta pois!
Kiitoksia asiallisesta tiedosta. Joku on joskus sanonut, ettei Nokialaisia saa tasapainoon, mutta ei kai sellainen ole tätäpäivää enään ?
Olen itse ajellut pääsääntöisesti misukoilla, mutta nyt tuo autoni vakiorengaskoko asettaa tietyt intressit katsella hiljaisia renkaita. Nyt alla Pilot Primacy, ennen oli toisessa autossa Energyt. Mielsin Energyt hiljaisemmiksi, tosin rengaskoko oli 195/65/R15 joka vaikuttaa asiaan.
Kiitos asiallisesta viestistäsi. Ei tarvitse hakata päätä seinään kun voi vaihdella kokemuksia. Itselläni on nyt alla Michelin Pilot Primacyt ja tuossa koossa vaikuttvat aavistuksen meluisimmille kuin saman valmistajan Energyt. Muistan lukeneeni, jostain, että Hakka olisi hiljaisempi kuin Energy, joka oli edellisessä autossani lähes äänetön. Karheat asfaltit ovat se pahin ongelma kohta leveät ja matalat renkaat jylistävät, mutta kun autovalmistaja on ne siihen suunnitellut ajonvakausjärjestelmän ja muiden ominaisuuksien takia, niin eipä oikein viitsi lähteä leikkimään itseosaavaa. Jäljelle jää siis hankkia tuossa koossa mahdollisimman mukavat ja hiljaiset kumit.