Sormet halkeilee

hankala soittaa

Onko kellään kokemusta sormien sivustojen/sormenpäiden halkeilusta? Välillä ovat ihan ok mutta sitten yhtäkkiä joku sormi on päästä tai sivusta halki. Ja sitten kohta toinen ja kolmas. Ihotautilääkäri ei osaa hoitaa muilla kuin Diprolen 0,05% ja Dermovat 0,05% rasvoilla, jotka aikanaan auttoivat mutteivat enää. Markkinoille on kuulemma tullut suht. arvokas Protopic 0,1% lääke, joka kuulemma saattaisi tehota. Kaikenlaisilla yleisrasvoilla olen myös yrittänyt hoitaa huonolla menestyksellä.

11

4679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmg

      Kyllä tuo kuulostaa siltä että ravitsemuspuolella on jotain selvästi päin mäntyä. Joku tai joitakin ravinteita jää puuttumaan.

      • Toinen samasta asiasta

        ajoittain kärsivä täällä vaan ihmettelee.

        Mielestäni tämä on työperäistä, tai liittyy vähintään siihen mitä käsillään tekee. Mekaaninen ärsytys, kosteus ja sormenpäiden rasitus saa aikaan sormenpäiden kuivumisen, ihon ohenemisen tai vaihtoehtoisesti paksuuntumisen, jolloin iho halkeaa. Halkeamat voi olla syviä ja todella kipeitä. Aina ei esim. suojahansikkaiden käyttökään auta.
        Hoitaminen on vaikeaa. Itse laitan yöksi paksun kerroksen hajusteetonta paksua rasvaista perusvoidetta ja pumpulihanskat päälle. Työssä sama ja vielä vedenpitävä hansikas suojaamaan.


      • Liskoihminen

        Atopia perussyynä. Ihmisen elimistöstä puuttuu tiettyjä rasvahappoja- gammalinoleenihappoa mm. ja- etenkin talvi, joka kuivattaa ihoa, korostaa asiaa. Hilseily runsastuu, halkeamia risahtelee kämmenalueenkin yläpuolen ohentuneeseen ihoon. Sormenpäät saavat syviäkin huonosti parantuvia halkeamia. Astmataipumus kulkee tässä kaverina usein. Pakkasen kiristyessä hengitys ulos vaikeutuu ulkoilmassa.

        Kyse ei ole pelkästään työstä. Itse atoopikko, siivooja. Lasteni isällä astma, aikuiset pojat yhä atoopikkoja, allergisiakin monelle asialle. Gla eli helokinkukan siemenöljy... Ainoa ravintolisä josta iloa.


    • Sign

      Itse olen kärsinyt atooppisesta ihosta vauvasta saakka ja nuorempana minulla oli sama ongelma. Sormenpäät täynnä kuivia kipuilevia hitaastiparanevia haavoja. Näin 20 ikävuoden lähestyessä ovat kadonneet, tosin kuiva iho vielä jäljellä. Käytin kortisoneja suht pitkään, autto vähän, mutta niiden lopettaminen taas sai tilanteen pahenemaan. Nykyään käytän vain perusvoiteita, Aqualan L on ihan hyvä yöksi tai vaikka siivoamisen jälkeen. Rasvaan erittäin usein niin että käteni eivät pääse kuivaksi. Kuiva ja pingoittunut iho halkeilee todella helposti. Tosin, kokoaikaisen rasvaamisen seurauksena oma ihoni ei tuota enää rasvaa, joten nyt pyrin olla rasvaamatta muuta kun kerran päivässä. Saas nyt nähdä alkaako itselläkin oireilemaan pahemmin.

    • Almatuulia

      Kipeitä ovat. Välillä parempi välillä huonompi vaihe. Löysin apteekista silikonisormitupen halkeilevaan peukalooni. Kahtena päivänä tupen alle reseptillä saatava voide Terra-Cortril P, sen jälkeen Vitalista runsaasti ja tuppi päälle. Viikossa parani. Ihme! Nyt käytän pelkkää Vitalista ja tuppea kahtena-kolmena yönä. Vaikka yksilöllistä parantaminen onkin, suosittelen kokeilemaan.

    • Auttaa

      Osta apteekista Cano Derm voidetta ja sivele sitä aluksi koko ajan ja kun alkaa vaikuttamaan, aina kun olet veden kanssa tekemisissä.

    • Sieniihottuma

      Minulle tuli vuoden verran haavoja sormenpäihin. Kun yksi parani toinen tuli. Kokeilin vaikka mitä. Lääkäri suositteli jotain voidetta ja apteekki sinkkiä. Meillä oli kaapissa Nizoral reseptivoidetta sieni- ja hiivaihottumien hoitoon, laitoin sitä ja haavat paranivat. Sieni ja hiivaihottumiin saa varmaan apteekista voidetta ilman reseptiä.

    • Anonyymi

      Sinkin ja raudan puute. Itsellä vaivaa oli vuosia, laastareita sormet täynnä. Yksi haava kun paranee, tulee toinen viereen. Suolisto kuntoon. Mulla auttoi sinkin syöminen reilulla annoksella, ja myös raudanpuute todettiin. Nyt ei ole haavoja ollut enää pitkään aikaan.

    • Anonyymi

      Hanki vahvaa kuusenpihkavoidetta. Laita sitä yöksi kunnolla hiroen se halkeamiin.
      Tehoaa hyvin,viikonkin kun käytät,homma on jo kohta kuosissa. Jos sinulla on omia kuusia,eli metsää,etsi palokärjen koloama kuusi. Tee voide itse,vaikkapa vesihateessa lämmitellen esim sian rasvaan.
      On haavoihin,hiertymiin,halkeiluun,atopiaan hyvä. Ja pihkalla nousevat tikutkin ihosta,jopa metalliset. Laitat vaan pihkaa teipin kanssa yöksi: aamulla tikku on pihkassa,tulehdus poissa.

      • Anonyymi

        Ei ainakaan minulla pihkavoide auta mutta IHME..Labello Original huulirasva auttaa. Se sininen putkilo.


    • Anonyymi

      sinkkisitraattia 2-3 15 mg tablettia päivässä auttaa ainakin minua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1289
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      858
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      729
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      693
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      662
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe