Minkälaista tuo elektroniikka asennus on?
minkälainen palkka ja onko hyvin työpaikkoja saatavilla?
olen menossa ensimmäiselle vuodelle ammattikouluun ja olen miettinyt että pitäisikö vaihtaa alaa.
minkälainen palkka ja onko hyvin työpaikkoja saatavilla?
olen menossa ensimmäiselle vuodelle ammattikouluun ja olen miettinyt että pitäisikö vaihtaa alaa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No ensinnäkin palkka on aika huono. (Tietysti koulutuksen tasoon suhteutettuna ihan jees.) Työpaikat alkaa kyllä olla tuotannossa aika vähissä. Elektroniikka-asentajan työ on yleensä sitä massatuotannon työtä,pätkä sellaista. Ruuvaat ruuveja purkkiin jossain Nokian linjalla. Mutta jos ala todella kiinnostaa, niin asentajana saatat saada arvokasta käytännön kokemusta ja pohjakoulutuksen lisäopintoihin.
sanoisin että edelleen hyvä työllistäjä. Kannattaa ottaa koulu tosissaan ja kunnon todistukset, jotta jatkossa on saumaa hakea muihinkin hommiin kuin ruuvin vääntöön jossain hihnalla. Esimerkkeinä näistä ns. paremmista töistä ovat vaikkapa kenttähuoltoteknikon tehtävät toimistoautomaation parissa, viestiliikennehommat mastotöineen ym.
Itse en näe mitään estettä palkata huoltoteknikoksi hyvin todistuksin valmistunutta asentajaa jonkun AMK-inssin sijasta. Työtehtävät joudutaan kuitenkin opettamaan erikseen ja tässä ratkaisee sekä asenne että kielitaito paljon enemmän kuin koulutustausta. Hyväkään asentaja, inssi tms. ei saa kunnon hommia jos englanti ei suju kohtuullisesti. Kielitaidon merkitys valintoja tehtäessä on huomattavan suuri.
Opiskelussa kannattaa keskittyä sähkötekniikan perusasioiden vahvaan hallintaan ja analogiaelektroniikkaan. Tietotekniikka ja digipuoli kehittyy sitä tahtia ettei koulun opit elätä pitkälle kuitenkaan.
Palkkahaitarista voin kertoa että 1600-4200 euroa on tietämilläni asentajilla tai asentajataustaisilla huoltoteknikoilla ansiot. Kova tekijä hankkii tuon 4000 nuorena tunneilla tai vanhempana ammattitaidollaan.
Itse en ole elektroniikka-asentajan koulutusta koskaan joutunut katumaan. Töitä on ja on ollut aina ja paikkaa on ollut helppo vaihtaa jos on alkanut tympimään edellisessä.