Onko Skodan 1.8 TFSI sama kone kuin Audin 1.8T.Tehossa on muutaman kilowatin ero, mutta senhän saa tietokoneohjauksella. Voiko Skodan kompuutteriin aja Audin softan siis lastuttaa tiukemmaksi?
1.8 TFSI versus audi
Mikä ero?
112737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
pitäisi kieltää. Lastupellet liikenteesä aiheuttaa vaaraa, kun pitää esitellä tehoja. Sivulliset joutuvat kärsimään, jotkut hengellään.
Lastutus on ok esim. radalle.
Erityisesti Skoda ja Volkkarimiehet hinkuvat lastuja. Hirveä näyttämisen tarve?
Kapealasta ajattelua kun päädyit nimittelemään "lastupelleksi". Varmaan noita pellejäkin löytyy ja vielä kaikista kansakunnista. Minä "lastupele" olen yli viisikymppinen eikä näyttötarpeita enään ole ollenkaan. Siksi ajattelin vaihtaa Audin Skodaan. Tuo lastutus Audissa nostaa tehoja yli 30 hv eikä pata siitä kärsi jollei jatkuvasti rääkkää. Mietippä hiukan: Alle 1000 € investointi ja tarvittaessa auto on aivan eri pirteysluokkaa. ESP kyllä hoitaa liikatehon pois.
Matti Servo laulaa: mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu.
Sama pätee perheautojen lastutukseen. Ajo-ominaisuudet ei kertakaikkiaan riitä suuremmille tehoille. Tappovehkeitä!
1.8T on ikivanha konstruktio, kun taas 1.8TFSI tuoreimmasta päästä, mitä konserni tarjoaa. Ihan eri moottorit on kyseessä.
Täysin eri moottorit. Valitettavasti TFSI ei ole ihan yhtä vahva ja luotettava, mutta ompahan pienemmät pakokaasupäästöt.
1.8T:stä versioita 150-240hv vakiona, peräisin jostain 90-luvulta. TFSI uusi konstruktio mutta vakiotehot huomattavasti pienemmät (160hv).
Ai että 1,8 TFSI-koneen vakiotehot (160hv) ovat huomattavasti pienemmät kuin vanhan 1,8T-koneen vakiotehot (150hv).
Mitäs matematiikkaa tämä nyt on?
Tämä 1.8 TFSI on se moottori johon VAG konsernin tulevaisuuden moottorit tulevat pohjautumaan.
Jopa nykyiset 2.0 TFSI ja 1.4 TFSI ovat jo vanhempaa sukupolvea.
1.8 TFSI on hyvä esimerkki siitä, ettei bensa polttoaineena vielä ole ihan historiaa dieseliin verrattuna.
Vitysaste vakiona ko. moottorissa on matala eli after market kauppiaat hierovat karvaisia käsiään, kun viripaketit alkavat myymään.
Itse ihastuin moottoriin sen verran paljon, että Altea XL on tilauksessa.
Uuden 1.8 TFSI:n valttina on vahva vääntö jo aivan alhaisilla kierrosluvuilla eli 1250 kierroksesta lähtien. Max vääntö on 250 Nm ( rajoitettu) ja kulutus Octaviassa on kohtuullinen, yhdistetty eurokulutus on 7.4 l/100 km, maantiellä 5.9. Hintaa Octavian 1.8 TFSI Elegance mallille tulee toimituskuluineen noin 30.500 euroa. Eroa 1.6 FSI malliin tulee noin 3500 euroa. Sen joutuu maksamaan lisätehosta ja vahvasta väännöstä.
Kun ajat vaikkapa lapsesi kouluun Audilla, lapselta kysellään uteliaina lisää autosta. Kun lapsi viedään kouluun skeidalla niin koulukiusaamisesta ei tule loppua.
Jos puhutaan lapsista, niin niille ei merkitse mitään, mnkälaisella autolla niitä kuljetetaan. Jos puhutaan nuorista, niin heille Audi ei aiheuta minkäänlaista reaktiota, korkeintaan katsotaan varovasti etäältä, minkälainen juppi tuon isä tai äiti on.