Citroen C8

Kehu/Hauku

Kannattaisko laittaa? Tilaa on mutta mutta... mitä sinä sanot?

Onko sinulla moinen? Kerro miten olette pärjänneet.

2

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yrjö

      siinä on,eikö se ole laitettu valmiiksi jo tehtaalla?

    • C8 tomaatti

      Kehutaan nyt sitten kun yllytettiin...

      Minulla on C8 automaatti ja autolla on ajettu hieman yli 150tkm. Kaikinpuolin laadukas auto ja on yllättänyt minut, koska olen aikaisemmin karsastanut Citikkaa merkkinä huomattavasti. On kuulemma sähkövikoja ym. Yhtään vikaa ei ole kuitenkaan osalleni tullut. Aikanaan vertasin eri tila-autoja ja parhampina pidin tila-järjestelyjen, varustelun ja ajettavuuden suhteen malleja Citroen C8 ja Peugeot 807. Käytettyjen markkinoilla Peugeot 807:aa on huomattavasti enemmän koska mallikirjo on suomeen tuotaessa laajempi ja niitä siten myydään huomattavasti enemmän. Peugeotissa on myös halvemmat ylläpitohinnat (huolto ja varaosat, hienoinen ero myös vakuutuksissa), mutta mikäli löytää huoltopaikan muualta kun Veholta, kustannukset pysyvät kurissa. Tekemäni vertailun perusteella tuntuisi jopa, että Citroenin laatu on huomattavasti parempi kuin sisarmerkillään Peugeotilla vaikka yleinen mielipide taitaa olla toinen, vai onko? Tämä on siis vain mutu ja voidaan jättää omaan arvoonsa.

      Varustus on vakionakin hyvä ja esim. liukuovet ovat todella näppärät. Tätä pitäisi yhtenä oleellisemmista kriteereistä ainakin lapsiperheessä tuon kokoluokan autoista, kun monet parkkipaikat on kuitenkin suomessa aikanaan mitoitettu 70-80 lukujen pienille autolle.

      Ainut miinus on paljon tilaa vievät ja painavat penkit kun ne taittaa säilytysasentoon. Tosin tuon massiivisuuden ansiosta penkit ovat mukavat matkustajille ja samalla turvalliset. Kun ottaa viisi takimmaista penkkiä pois, onkin sitten tilaa tavaroille lähes kolme kuutiota. Voidaan siis puhua oikeasta tila-autosta. (Tässä kohtaa tosin Grand-vojaakkerin omistajat älähtävät, että ainakin kuutio pitää olla enemmän tilaa tai jotain, mutta hintansahan se pitää sitten maksaa esim. polttoaineen kulutuksessakin.)

      Tiivistettynä totean, että suosittelen omakohtaisten kokemusten siivittämänä hankkimaan tuollaisen ranskalaisen tyylikkään, edustavan ja tilavan, Citroenin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      339
      6336
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3786
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      943
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    6. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      806
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      67
      779
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      130
      763
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      691
    Aihe