Tarkoittaako tuo 3d/4d pelkästään ultraamista vai vaaditaanko siihen lääkäriltä lausunto että epäillään jotain vai voiko kuka vaan varata ajan ihan omasta halusta??
3d/4d
8
769
Vastaukset
- mirkku79
Kuka tahansa voi varata ajan 3-tai 4D-ultraan mutta se pitää maksaa omasta pussista. Riippuu paikasta että miten paljon jää KELA-korvauksen jälkeen maksettavaksi. Hinnat vaihtelevat paljonkin. Se on siis täysin vapaaehtoista mutta en tiedä jos jotain poikkeavaa epäillään että onko se silloin ilmainen vai miten....siitä en osaa sanoa. Kenties joku muu on siinä asiassa viisaampi.
- on tälläisen
3d ja 4d ultran noin.hinta.??Tietty riippuu paikasta jne.,mutta 100e,150e vai mitä.
- lauriina80
on tälläisen kirjoitti:
3d ja 4d ultran noin.hinta.??Tietty riippuu paikasta jne.,mutta 100e,150e vai mitä.
Täällä Helsingissä Femedassa maksettavaksi jää 155 e mutta olen kuullut että jossain yli 200e ja jossain taas vähän yli 100e. Eli kannattaa kysellä hintoja eri paikoista.
- -mamma-
tuo tavallinen ultre paljastaa paljon enemmän lapsen terveydestä, kuin 4d, eli se tehdään, jos epäillän jotain poikkeavaa.
4D on enemmänkin sitä, että miltä vauva näyttää eli merkityksettömämpi. Tietääkseni julkisella puolella näitä ei tehdä juurikaan. - noin!!!
-mamma- kirjoitti:
tuo tavallinen ultre paljastaa paljon enemmän lapsen terveydestä, kuin 4d, eli se tehdään, jos epäillän jotain poikkeavaa.
4D on enemmänkin sitä, että miltä vauva näyttää eli merkityksettömämpi. Tietääkseni julkisella puolella näitä ei tehdä juurikaan.sen takia me menemmekin 4d ultraan,koska siinä selviää paljon paremmin jos olisi jotain häikkää,kun noissa tavallisissa ultrissa.kun minä varasin sinne ajan ja kysyin josko sukupuoli näkyy varmasti, hoitaja vastasi että ei niitä tutkimuksia tehdä vaan sen takia,että tarkoitus on katsoa vauvan terveystilannetta.mahdollisia rakennevikoja jotka eivät näkyisi tavallisessa ultrassa,näkyy 4d ultrassa!!
minulla on aika viikon päästä ja kelan korvausten jälkeen tulee maksamaan 190E. tämä tehdään helsingin bulevardissa!
sieltä saa sitten dvd:n mukaan missä ultraus näkyy=) - 4 D : ssä ollut!!!!!!!!
-mamma- kirjoitti:
tuo tavallinen ultre paljastaa paljon enemmän lapsen terveydestä, kuin 4d, eli se tehdään, jos epäillän jotain poikkeavaa.
4D on enemmänkin sitä, että miltä vauva näyttää eli merkityksettömämpi. Tietääkseni julkisella puolella näitä ei tehdä juurikaan.Mikä ihme höpöttäjä tää on? 4 d ultria tehdään yksitisellä. Niistä näkee paljon enemmän ja tarkemmin. Tod.näköisesti vuosien päästä käytetään julkisilla mutta ne laitteet maksavat maltaita joten sen takia yksityisellä puolella vielä tänäpäivänä. Eli suht.uudesta jutusta kyse.
Kuka tahansa voi sinne mennä, soittaa itse ja varaa ajan. Mistä ihmeestä olet "mamma" tietosi saannu? Etpä varmaan mistään ja keksit vaan mitä luulet että se voisi olla.. xD
Kävin itse molemmissa ja kyl voi sanoa että sen 4 d jälkeen toi "perinteinen" ultra oli hieman tylsä...ja hyvin epäselvä :) (mut olihan sekin kiva kokemus)
Ja niin paljon terveystietoja tuli 4 dstä mitä ei ikinä olisi näkynyt tavallisessa.
Mitä järkeä on keksiä vastauksia jos ei ole minkääsnlaista tietoa?? Täst ei nyt ollu haittaa mutta jos oikeesti täällä porukka rupeaa keksimään niin ei hyvin mee.. - vili
4 D : ssä ollut!!!!!!!! kirjoitti:
Mikä ihme höpöttäjä tää on? 4 d ultria tehdään yksitisellä. Niistä näkee paljon enemmän ja tarkemmin. Tod.näköisesti vuosien päästä käytetään julkisilla mutta ne laitteet maksavat maltaita joten sen takia yksityisellä puolella vielä tänäpäivänä. Eli suht.uudesta jutusta kyse.
Kuka tahansa voi sinne mennä, soittaa itse ja varaa ajan. Mistä ihmeestä olet "mamma" tietosi saannu? Etpä varmaan mistään ja keksit vaan mitä luulet että se voisi olla.. xD
Kävin itse molemmissa ja kyl voi sanoa että sen 4 d jälkeen toi "perinteinen" ultra oli hieman tylsä...ja hyvin epäselvä :) (mut olihan sekin kiva kokemus)
Ja niin paljon terveystietoja tuli 4 dstä mitä ei ikinä olisi näkynyt tavallisessa.
Mitä järkeä on keksiä vastauksia jos ei ole minkääsnlaista tietoa?? Täst ei nyt ollu haittaa mutta jos oikeesti täällä porukka rupeaa keksimään niin ei hyvin mee..Kuka vaan voi vastata mitä vaan. Eli ei niitä luotettavimpia titolähteitä ;)
- 4d:ssä ollut..
vili kirjoitti:
Kuka vaan voi vastata mitä vaan. Eli ei niitä luotettavimpia titolähteitä ;)
Oon huomannu..mitäköhän vastauksia saan jos kysyn pitääkö paikkaansa että nykyään voi synnyttää myös korvan kautta..annas ku menee hetki nii muutama mamma on kuullu saman jutun ja kyselee missä niitä korva synnytyksiä tehdään? Helsingissäkö ja maksaako paljon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406345Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81943
- 52870
- 56816
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 67779
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,130763Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14691