Kummiudesta

paha mieli

Mua ei ole kertaakaan pyydetty kummilapseni synttäreille, ei edes silloin, kun asuttiin lähempänä. Nyt välimatkaa n. 200 km joten "lahjonta" tapahtuu postitse jouluisin ja synttäreinä.

Aikanaan pyydettiin tätä perhettä käymään meillä tämän tästä, mutta aina löytyi syitä, mikseivät meille päässeet. Yhteydenpito on hiipunut koko ajan, ei vaan jaksa itse vöyhöttää, kun ei näytä olevan mitään hyötyä.

Jotenkin tuntuu ikävälle kun ei koskaan kuule kummilapsesta mitään, ei koskaan edes kiitoskorttia tms. lahjoista. Tunnen todellakin olevani vain lahja-automaatti, ei muuta.

Nyt tuntuukin, että jos kummilastani pitkän tauon jälkeen näkisin, olisi se sellaista teeskenneltyä iloisuutta, kun taustalla olisi ihmettelyä miksi vanhemmat eivät ole halunneet pitää mitään kontaktia.

Ahdistavaa.

3

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivät halua

      kummisuhdetta. Ei minullekaan ole tärkeää, pitävätkö lasten kummit lapsiin yhteyttä ja lahjoittelevatko. Osa vanhemmista ottaa kummeja, koska niin vain täytyy tehdä kirkollisissa kastajaisissa eivätkä välitä koko kummitraditiosta tuon taivaallista. Itse asiassa heitä ei välttämättä hetkauta mihinkään suuntaan se, muistatko sinä kummilastasi vai et.

      Ei sinun suhtautuminen ole kummiuteen sen oikeampaa tai väärempää kuin kumilapsesi vanhempienkaan. Teillä vaan taitaa olla erilaiset käsitykset kummiudesta. Miksi suotta vaivaudut lähettelemään paketteja? Kokisitko jotain syyllistyyttä jos sellaisen näennäisen teatterin lopettaisit? Miksi lähetellä paketteja lapselle, joka ei edes tunne sinua ja joka ei edes tunnistaisi sinua? Kuten itsekin toteat, jos nyt tapaisitte, olisi puheenaiheet aika vähissä. Sinä nyt et vaan saanut mahdollisuutta rakentaa sellaista kummisuhdetta lapseen kuin olisit halunnut.

      • olisi hyvä mainita

        Vanhempien olisi hyvä mainita kummia pyytäessä, jos heidän käsityksensä kummin tehtävistä ja roolista on jotain aivan muuta kuin esimerkiksi Kummin kirja esittää. Kummi olisi tarkoitus olla lapselle tärkeä, läheinen ja luotettava perheen ulkopuolinen aikuinen, ja sekä lapsella että kummilla on oikeus tähän kummisuhteeseen.

        Ehkä ap. lähettelee paketteja, koska haluaa ilahduttaa lasta. Ehkä hän haluaa muistaa lasta, sekä muistuttaa siitä että on olemassa ja häntä varten tarvittaessa.

        Ei kummiudessa ole kyse vanhempien ja kummin suhteesta, vaan lapsen ja kummin. Jos vanhemmat eivät halua lapselleen kummia, sopikoot siitä etukäteen.

        Ap:n tilanne on vähän sama, kuin pyydettäisiin jotakuta vaimoksi ja mentäisiin naimisiin, ja sen jälkeen alettaisiin ihmetellä kun pitäisi asua yhdessä / jutella / suukotella / rakastaa tai ylipäätään olla missään tekemisissä.


    • sama juttu.

      Joskus olen myös kirjoittanut samasta aiheesta.Kummilapseni on kyllä vielä niin pieni ettei itse pysty ottamaan yhteyttä.Hänen vanhempansa eivät pidä minuun mitään yhteyttä,itse aina soittelen ja laitan kortteja ym.Eipä heru kiitosta ikinä mistään.Kyllä rupeaa välillä sapettamaan ja monta kertaa olen ajatellut miksi he valitsivat minut kummiksi ja miksi ylipäätään suostuin.(kummeja lapsella on 6)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      177
      3017
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1902
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      106
      1878
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1859
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1682
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1499
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1362
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1253
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1122
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe