Minulla on kolme vuotta vanha syysleimu punavalkoinen ja ei ole kukkinut lainkaan. Puska kasvaa isommaksi joka vuosi ja on hienon näköinen kukat vain puuttuvat. Samaa lajiketta valkoinen on kukkinut heti ostovuodesta. Missä vika, multa on hyvää, kasteltu ja lannoitettu. Auttaisikohan se jos vaihdan paikkaa? Onko samanlaisia kokemuksia?
Miksi syysleimu
ei kuki?
23520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla on penkissä monen vuoden takaa valkoista syysleimua ja se kukkii hyvin ja leviää. Samaan aikaan sain ihanan tumman punaista ja se on hävinnyt lähes täysin (siis koko kasvi). Samoin myöhemmin kaupasta ostamani vaaleanpunaiset. Valkoinen vaan komistuu.
Sääli, se punainen oli niin ihana...
Älkää laittako valkoisen kanssa samaan penkkiin mitää muuta väriä sillä valkoinen "syö" ne muut.Itselläni kävi aivan samoin kuin teilläkin kunnes joku viisas neuvoi.Muut värit voi olla sekaisin mutta valkoinen yksin.Itselläni on nyt niin ja komeasti kukkii.