Allerginen jyrsijöille?

Tyttö 15vee

Minulla on ollut hieman yli vuoden hiiri ja kaksi rottaa. Tiedän, että jyrsijät aiheuttavat helposti allergiaa ja siksi rupesinkin miettimään, josko olenkin tullut yliherkäksi varsinkin rottieni pissalle. Haistan pissan erittäin voimakkaana, kuten tosin muutkin. Ja minulla on paljon päänsärkyä sekä saan allergisia oireita huuliini vaikka en ole käyttänyt mitään vääränlaista huulirasvaa sun muuta.

Saatanko olla hieman allerginen? Sinänsä rotat ja hiireni eivät aiheuta mitään oireita kun heitä pidän kädessäni jne. mutta varsinkin rottieni virtsa haisee erittäin voimakkaasti vaikka häkkiä pesen kerran viikossa ja muutenkin putsailen jos tasoille on pissaa mennyt.

3

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Carosai

      Voit hyvinkin olla allerginen, sillä päänsärky, ja erilaiset turvotukset huuliin ymym.ovat allergissoinnin merkkejä.

      Onko tämän vuoden aikana aiemmin tullut mitään oireita? Kutinaa, näppylöitä, punoitusta, kurkunkutiamista?? Yleensä ne on allergissoinnin oireita. Sinun olisi paras ilmoitella lääkäriin ja varata astmatesti.

      Jos allergiaa esiintyy voimakkaammin ja astmatestissä on jyrsiät otettava pois. Niilä on parempi asua paikassa missä on hoitaja joka sitä voi hoitaa.

      • Tyttö 15vee

        No en ole kyllä huomannut muita oireita kuin tuon päänsäryn ja huulten turpoamisen, punoituksen ja näppylöiden ilmentymisen niihin. Kurkunkutiamista en ole havainnut entä kutinaa.

        Voiko allergia siis edetä astmaksi ja mitkä ovat astman oireet?


      • rapu
        Tyttö 15vee kirjoitti:

        No en ole kyllä huomannut muita oireita kuin tuon päänsäryn ja huulten turpoamisen, punoituksen ja näppylöiden ilmentymisen niihin. Kurkunkutiamista en ole havainnut entä kutinaa.

        Voiko allergia siis edetä astmaksi ja mitkä ovat astman oireet?

        Mene ihmeessä lääkäriin allergia testeihin.
        Tuo huulten turpoaminen vaikuttaa vakavalta allergia oireelta, toki myös tuo päänsärky, niin selviää, mitkä pölyt sinulle aiheuttavat allergiaa.

        Monesti jyrsijöillä kylläkin allergisoivia aiheita on niiden aluset, kuivat heinät ja purut...joillakin jyrsijöillä niiden tarvitsema kylpyhiekka.Mutta virtsassakin on varmasti allergisoivia aiheita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe