olen käyttänyt e-pillereitä puolisen vuotta. kuukautisista tuli säännölliset juuri pillereiden takia. viimeisen liuskan syötyäni kuukautisten olisivat pitäneet alkaa heti seuraavana päivänä (niin kuin ennenkin) mutta nyt tästä on jo kolme päivää. raskaustestiä en ole vielä tehnyt. onko mahdollista että olisin raskaana? pillerit olisivat pettäneet? olen vasta nuori ja en ole valmis äidiksi.. miten tämä lääkkeillä tehtävä raskauden keskeytys menee?
pillerit, ei kuukautisia
4
352
Vastaukset
- näin, että...
Ei ole mitään sääntöä, että menkat alkaa aina samana päivänä, eli sulla heti pilleriliuskan lopettamisen jälkeisenä.
Se voi vaihdella 2-5 päivää milloin vuoto alkaa. Vaikka sulla ois tähän saakka olleet aina säännölliset, ei välttämättä aina ole niin.
Mulla menkat alkaa yleensä 2-4 päivää vikan pillerin ottamisesta. - lue se
Paljostako vetoa, että pakkausselosteessasi on ohje tähän tilanteeseen ja maininta raskauden mahdollisuudesta?
- nälöistä,
jos olet ottanut ne oikein. 2-4 päivää liuskan loppumisesta on ihan normaalia ja muista, että huolehtiminen ja stressi siirtää menkkoja. Eli nyt unohdat asian hetkeksi ja ne alkaa.
- niin helpottaa edes vähän
Juu, kuten muutkin sanoivat stressaaminen siirtää kuukautisia. Sitten olet aika vasta aloittanut noiden hormoonivalmisteiden syömisen, joten kehosi ei ole vielä täysin tottunut niihin etkä voi odottaa kehosi toimivan "kellon tarkkuudella".
Tee raskaustesti mahdollisimman nopeasti, jos se näyttää negatiivistä, lopeta raskausmahdollisuuden murehtiminen, mutta mikäli sekään ei "helpota" käy terveyskeskuksessa tms. tekemässä raskaustesti.
Itselläni nuorena opiskeluaikana, kun tenttiputket stressasivat oikein pahasti, saattoi olla kahdenkin kuukauden väli. Pahin kerta taisi olla melkein neljä kuukautta, koska stressasin myös raskauden mahdollisuutta... Joten pois turha murehtiminen siitä, että eivätkö pillerit ole toimineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1235173Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303688No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241564- 411560
- 231451
- 141312
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv301299- 281251