Voisitteko valottaa, kun en ole hairloss-foorumeja ja tieteen uusimpia saavutuksia seuraillut, että missä vaiheessa hiuksien kloonaamisen tutkimus tällä hetkellä on? Kuinka nopeasti tällaisten hoitomuotojen uskotaan tulevan markkinoille järkevään hintaan?
Hiusten kloonaus
5
1161
Vastaukset
- qwertupe
vajavaisella englannin kielen taidollani saanut selville, että ehkä jo vuoden kuluttua on mahdollista monistaa pään sivuilla ja takaraivolla olevia pysyviä hiuksia!
Todennäköistä kuitenkin on, että hoito on aluksi hyvin kallista ja kenties v. 2017 hiusten kloonaus alkaa olla yhtä tavallista kuin hiusten siirto nyt.- qwertupe
Siis "ehkä jo viiden vuoden kuluttua on mahdollista monistaa pään sivuilla ja takaraivolla olevia pysyviä hiuksia!"
- odottavan aika on pitkä
Ainakin englantilainen Intercytex on kehittänyt niin kutsumansa ICX-TRC-hiustenkloonausmenetelmää jo jonkin aikaa ja saanut siihen jopa valtiollista tukea. Olennaisimmat kysymykset vastauksineen löytyvät tästä osoitteesta:
http://www.intercytex.com/icx/products/aesthetic/icxtrc/faqsicxtrc
Intercytex ei ole myöskään ainoa taho, joka on kehittämässä tämäntyyppistä hoitoa, mutta se on ehkä kuitenkin tällä hetkellä lupaavin.
Ymmärtääkseni planeetalla kävelee itse asiassa jo nyt muutama ihminen, joilla hiustenkloonausta on testettu täysin onnistuneesti. Tekniikka on siis jo olemassa, sen tiellä ei varsinaisesti ole esteitä - ainoastaan hidasteita. Ajankohdasta, jolloin kuka tahansa voi mennä hiustenkloonaukseen tavalliselle talliaiselle sopivaan hintaan, on mahdoton sanoa vielä mitään varmaa. Esim. Intercytex itse puhuu kapuallisen käytön osalta vuosista 2008-2010, mikä tosin selittyy osin rahoittajien nuoleskelulla - uuden tekniikan kehittäminen kun ei koskaan ole ilmaista. Realismia lienevät kuitenkin vuodet 2015-2020.- seuraaja...
Ainakin kun itse olen katsonut Intercytexin sivustoja ja raportteja niin vaikuttaa siltä että se rahan pyörittely ja johtajien kalliit palkat ovat se pääasia. Ja touhu on rakennettu sellaisen aiheen ympärille jolla raha saadaan liikkeelle.
Myös taho joka on "yhteistyössä" Usa:ssa Intercytexin kanssa, on varsin kuuluisa siitä kuinka hoitojen hinta ja kesto määräytyy sen mukaan kuinka paljon asiakkaalla arvioidaan olevan rahaa, ei sen mukaan mitä asiakas todellisuudessa tarvitsee.
...Jos nyt en ihan väärin muista, mutta googlettakaa itse ja oikeusjuttuja tulee esiin enemmän kuin "laki sallii" - odottavan aika on pitkä
seuraaja... kirjoitti:
Ainakin kun itse olen katsonut Intercytexin sivustoja ja raportteja niin vaikuttaa siltä että se rahan pyörittely ja johtajien kalliit palkat ovat se pääasia. Ja touhu on rakennettu sellaisen aiheen ympärille jolla raha saadaan liikkeelle.
Myös taho joka on "yhteistyössä" Usa:ssa Intercytexin kanssa, on varsin kuuluisa siitä kuinka hoitojen hinta ja kesto määräytyy sen mukaan kuinka paljon asiakkaalla arvioidaan olevan rahaa, ei sen mukaan mitä asiakas todellisuudessa tarvitsee.
...Jos nyt en ihan väärin muista, mutta googlettakaa itse ja oikeusjuttuja tulee esiin enemmän kuin "laki sallii"...vaikka noin olisikin. Lupaavimmalta Intercytex on kuitenkin tähänastisista puuhastelijoista näyttänyt, mutta hyvin voi olla mahdollista, että odotus on (jälleen kerran) turhaa. Asiasta löytyy aika paljon keskustelua netissä.
Hiustenlähdölleen onkin mielestäni parempi tehdä jotain jo nyt, eikä odotella "mahdollisesti" 10 vuoden kuluttua tulevia hoitoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 371802
- 50818
- 69776
- 108740
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7651Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t33629Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27580Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti
2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.15559Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta
Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.141471- 51453