Moi kaikille!
En oo saanut lähinnä tiukan rahatilanteen vuoksi käsiini uusinta ja viimeisintä Harry Potteria eikä taida englanninkielen taidotkaan riittää sen lukemiseen, joten olisin kiitollinen kaikista spoilauksista, joite te lukeneet minulle soisitte!
Ostan kirjan heti kun se tulee suomennettuna, mutta en millään jaksaisi odottaa siihen saakka!
Kumpi kuolee Harry vai Voldemort ja mitä muuta jännää kirjassa tapahtuu?
Kiitos kaikille jo etukäteen ja hyvää kesän jatkoa! :)
En oo saanut lähinnä tiukan rahatilanteen vuoksi käsiini uusinta ja viimeisintä Harry Potteria eikä taida englanninkielen taidotkaan riittää sen lukemiseen, joten olisin kiitollinen kaikista spoilauksista, joite te lukeneet minulle soisitte!
Ostan kirjan heti kun se tulee suomennettuna, mutta en millään jaksaisi odottaa siihen saakka!
Kumpi kuolee Harry vai Voldemort ja mitä muuta jännää kirjassa tapahtuu?
Kiitos kaikille jo etukäteen ja hyvää kesän jatkoa! :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksi haluat tietää mitä kirjassa tapahtuu ennen kuin olet edes koskenut kirjaan? Minä pysyin tältä forumilta pois, kunnes sain luettua uuden kirjan etten spoilaannut. Kokemus opettanut. =)
Spoilereita ja keskustelua kirjasta löytyy alemmista viesteistä.
Ne jotka ei haluu kuulla ni SPOIL
Harry tappaa Voldemortin Tylypahkan suuressasalissa. Lupin ja Tonks on menneet naimisiin ja seeneet pojan nimelrä Ted. Valitettavasti Lupin ja Tonks kuolee taistelussa. Ja Fred kuolee. Harry, Ron ja Hermione etsii niitä 6 Voldemortin sielunpalasta(en muista miten oli käännetty 6.). Ne 6 sielunpalasta on se päiväkirja, sormus jossa kivi, kuppi, joku nauha, Voldemortin kääreme ja medaljonki. Voldemort oli kuitenkin vahingossa luonut niitä 7. 7. oli Harry ja Harry joutu antamaan Voldemortin tappaa itsensä. Sitten ne on ihmeissään, kun joku autto heitä löytämään sellasen miekan millä niitä sielunpalasia saa tuhottua( miekka joka oli hukkunut ja jonka Dumbledore oli Harrylle testamentannut.). Ne ihmettelee kauan kenellä on peura suojeluksena, kun Harryn äidilläkin on peura. No se selviää sitten kun Kalkaros kuolee(Voldemort tappaa sen) ja antaa Harrylle purkin muistojaan. Kalkaros on muuten Tylypahkan rehtori. Kalkaros oli kertonut Harryn äidille, että se on noita. Siitä lähtien Kalkaros ja Lily olivat olleet ystäviä. No, sitten Kalkaros haukkui Lilyä kuraveriseksi ja niiden ystävyys loppui. Siinä selviää, että Kalkaroksen suojelus oli myös peura, koska hän oli melkeen koko iknsä rakastanut Lilyä. Lilyn kuoleman lähestyessä Kalkaros oli ollut ihan maassa ja pyytänyt Dubledorea suojeleman Lilyä. Mutta he kuolivat paitsi Harry. Kalkaros omisti sitten elämänsä Lilyn pojan suojelemiseen. Eikä Kalkaros ollutkaan vaihtanut puoltaan. Dubledore käski Kalkaroksen tappaa itsensä, koska oli jo kuolemaisillaan ja ei halunnut Dracon tekevän sellaista tekoa. Harry, Ron ja Hermione saa tietää myös Kuoleman muistomerkeistä. Näkymättömyysviitasta(joka on Harryllä), kivestä joka herättää kuolleista(yksi Voldemortin sielunpalasista ja myös lopussa Harryllä) ja maailman mahtavimmasta taikasauvasta. Taikasava oli Dubledorella mutta Voldemort varasti sen Dubledoren haudasta. Valitettavasti taikasauva vaihtaa omistajaansa vain jos entinen omistaja kuolee(tai häviää sauvan). Kalkaros tappoi Dubledoren joten Voldemort tappoi Kalkaroksen. Mutta Draco oli sauvan oikea omistaja ja Harry oli voittanut Dracon joten Voldemortin ja Harryn viimisessä kohtauksessa Voldemortin taika kimpoaa takaisin itseensä. viimisen kappaleen nimi on 19 vuoden kuluttua :). Siinä viimisessä kappaleessa Harryn ja Ginnyn pojat Albus Servus ja James on lähdössä tylypahkaan. Heillä on sen lisäksi tyttö nimeltä Lily. Hermionen ja Ronin tytär on myöskin lähdössä Tylypahkaan.
kuoleman muistomerkit! c'mon kerro. On muuten täysin älytöntä tulla kuulemaan ratkaisut täältä, mielummin kun lukea loppu kirjasarjasta jota on monta vuotta lukenut ja odottanut näitä paljastamiasi vastauksia. Se on täysin minun ymmärrykseni ulkopuolella miten joku joka tykkää sarjasta voi tehdä itselleen niin että pilaa yhden elämänsä parhaista kokemuksista tahallaan.
Mietin myös sitä milloin Kapari sai tietää kuka se R.A.B oli koska suomensi sen R.A.M??
t. Wesseli Fusseli
Ei se kai ookkaan kuoleman muistomerkit.Muistin kai hallowsit väärin. Se ehkä onkin Kuoleman pyhimykset tai kuoleman pyhäinjäännökset.
vielä suomenkielistä nimeä. Nimestä päättää Jaana Kapari-Jatta.
http://www.tammi.net/asp/empty2.asp?P=6435&VID=default&SID=964666126176875&S=1&C=24107
(tosin välikäsien kautta) Rowlingilta.
haluaisin korjata että yksi niistä hirnyrkeistä eli englanniksi lausutaan daidem. jota ylempi kirjoittaja sanoi nauhaksi oli oikeasti korpinkynnen tiara. ja että ronilla ja hermionella oli kaksi lasta hugo ja rose. ja harryn ja ginnyn toinen poika oli albus severus.
kapari kirjoitti kirjeen rowlingille ja kysyi asiaa koska halusi suomentaa sen oikein.
Voldemort tappaa harryn ja tuhoaa samalla hirnyrkin joka oli harryn sisässä. Sitten harry herää kuolleista ja tappaa Volden oke.