Heipä hei,
Laitoin tämän samaisen kysymyksen tuonne lasten tarvike pastalle mutta kysynpä vielä täältälkin:
Eli VR:n pääkaupunki seudun paikallisjunat, kaikki eivät ole matalalattiaisia, vaan niissä on siinä keskellä se kaide. Mahtuuko mitkään kaksostenvaunut/rattaat niistä sisään, siis sellaiset vierekkäin istuttavat? Kellään kokemusta? Junalla matkustan joka päivä mutta kertaakaan en ole kaksostenrattaita nähnyt, ainoastaan yhden lapsen vaunuja tms.
Kiitollinen tiedoista!
VR:n paikallisjunat
6
1312
Vastaukset
- happy now?
Ei mahdu. Odotat seuraavaa junaa jos ei ole kiire. Muussa tapauksessa pistät vaunut kasaan ja lapset syliin.
- Elina*
Kiitos vastauksesta, tuota vähän epäilinkin ettei mahdu.
Aika kauan saa odottaa seuraavaa junaa kun rantaradalla kirkkonummelle asti ei taida kulkea ainokaistakaan matalalattia junaa :D - en tiennyt
Elina* kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, tuota vähän epäilinkin ettei mahdu.
Aika kauan saa odottaa seuraavaa junaa kun rantaradalla kirkkonummelle asti ei taida kulkea ainokaistakaan matalalattia junaa :DMinä luulin että Sm4-matalalattiajunat on otettu koko lähiliikenteessä käyttöön.
- Autoton,kortiton reissaaja.
Kyllä mahtuu mutta riippuu kuinka leveät tuplat omistat.
Juuri tänäkesänä olin reissussa tuplilla ja myös Hki.ssä useamman päivän. Käytin paikallisjunaa ja mahdun niihin.
Itselläni on Ora Duoletto merkkiset tuplat jotka ovat 72cm leveät.
Näissä junissa missä on keskikaide,sisään pääsen ensimmäisen junavaunun ovesta ,siinä keskikaide on toiselta puolelta leveämpi vajaa tuon 72cm.
Muualta on siis turha yrittää junaa.
Sama pätee Kirkkonummen suuntaa menevissä junissa joissa myös keskikaide on leveämpi ensimmäisessä junavaunussa ja näissä on lasten vaunumerkkikin vielä oven kyljessä.
En tiedä onko jokin muu vaunumerkki yhtä kapea että niillä mahtuisi paikallisjunaa,samoin IC-juniin mahdun omien tuplien kanssa ovista sisään että ulos.- onko kukaan kokeillu?
nostaa tuplat kyytiin sivuttain?
Nykyään kun on noita kahvoja joita voi kääntää viemään vähemmän tilaa ja nostaahan ne kumminkin täytyy..?
Ajattelin vaan. - Mamamai
Mullakin on Ora Duolettot (vanhat) ja hyvin mahtuu. Samoin mahtuu busseihin ihan ok, ja kauppojen kassoille ja melkein mihin vaan. Lapset on nyr yli 2v ja tähän mennessä on päästy jotakuinkin jokapaikkaan mihin on haluttu : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809