Nyt tarvittaisiin ihmisten kokemuksia.. Pillerit jätin pois viime vuoden lopulla ja vauva olisi jo kovasti perheemme toiveissa.. Siis, olen normaalipainoinen 27-vuotias nainen ja tervekin mutta kuukautiskierto on erittäin epäsäännöllinen, yleensä yli 30 päivää, kerran ollut yli 60 päivääkin.. Tälläkin hetkellä jo 58 päivää ja testi näyttää negatiivista. Kannattaako edes yrittää käyttää ovulaatiotestejä tai vastaavia apuna vai pitäisikö mennä lääkärin kanssa keskustelemaan? Mitä yleensäkin asialle voi tehdä? KIITOS jo etukäteen!
epäsäännöllinen kierto
3
654
Vastaukset
- ehtinvhjd
Lääkäriin menisin ehdottomasti! Et ole sairas, mutta lääkäri voi auttaa. On myös kai sellaisia lääkkeitä joilla kk-kierron saa säännölliseksi.
- sama..
homma..Kierto epäsäännöllinen yleensä noin 30 päivää mut välillä veny 50 päivään. Puolen vuoden yrityksen jälkeen varasit sit ajan yksityiselle lääkärille. Se määräs mulle 4 kuukauden clomifen-kuurin. Kolmannesta kierrosta sit tärppäs..:)
- Bumble-B
Mulla oli keskenmenon jälkeen tosi epäsäännöllinen kierto, ei kuitenkaan ihan noin pitkiä aikoja kuin sulla mutta yli 40 päivää parhaimmillaan.. Nyt olen saanut lääkäriltä Primolut-lääkkeet tasaamaan kiertoa ja poistamaan välivuotoja, ja nyt kierto on lääkkeiden avulla 27-28 päivää ja tavoitteena on että se jäisi sellaiseksi kuurin jälkeenkin.
Lääkäriin kannattaa mennä että saat lääkityksen kierron tasaamiseksi ja mahdollisesti jotain toisia lääkkeitä ovulaation aikaansaamiseksi, jos kierto on pitkä sen takia ettei ovulaatiota tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689