Hyviä rentoutumisvinkkejä

kun pukkaa työasiat

liikaa tulemaan vapaalla mieleen. Kuntoilua aloittelen taas sateisen kesän jälkeen.

4

1625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hikkaaja

      Kuntoilu kyllä auttaa rentoutumista. Mutta muista tehdä kuntoilu useita tunteja ennen nukkumaan menoa, muuten ei tule uni, kun kroppa vielä käy kierroksilla.

      Itse olen saanut erittäin hyvää apua rentoutusCD:stä. Kuuntelen jo sängyssä ollessani n. 20-25 minuutin mittaisen rentoutuksen ja se usein auttaa. En sen höpisijän nimeä muista, mutta aikanaan akateemisesta kirjakaupasta tilasin ko cd:n ja sen nimi "tie tarinoihin".

    • ;-)

      Kokeile pitkää reipasta kävelylenkkiä, jonka jälkeen venyttelet pitkäkestoisesti (30sek - 1min) ja tämän päälle vielä saunaan. Auttaa ainakin mua! Ja saunan jälkeen vielä aromaterapeuttista öljyä niskoihin lihaksia rentouttamaan!!

      Muita hyväksi havaittuja keinoja ovat: meditaatio, jooga ja pilates. Ohjeita löytyy mm. KuntoPlus ja KotiLääkäri-lehdistä, jos ei halua salille lähteä.

    • Varjolilja

      Viime syksynä aloitin järjestelmällisen rentoutusharjoittelun terapeuttini neuvosta. Aluksi lainasin kirjastosta rentoutus-cd:n, joka kestää noin 15 minuuttia. Siinä opastetaan tyyliin "laita vasen käsi tiukasti nyrkkiin ...". Huomattuani, että ohjelma on minulle sopiva, hankin itselleni oman. Oppiminen kesti useita viikkoja, koska en osannut luonnostaan olla rento ollenkaan, ehkä se vei kuukausiakin. Aluksi olin kuin olisin ollut itseni ulkopuolella. Opittuani tuon rentoutumistaidon pystyn rentoutumaan myös ilman cd:tä. Rentoutuminen auttaa minulla myös lihassärkyihin tai -jännitykseen. Ne parantuvat sillä. Terapeuttini sanoi hengitysharjoitusten myös rauhoittavan, muutama syvä hengitys - tavallista hengitystä vuorotellen sekä fyysinen toiminta. Minulle sopii rauhallinen toistuva liike, johon pitää vähän myös keskittyä. Se auttaa humisevaa päätäni selkiämään. Liikaa se tosin humisee, on vaikea pitää ajatuksia kasassa, muisti on lyhyt kuin yksivuotiaalla.

      • yksinkertaista ja totta

        Kirjanen nimeltään; rauhoittava kosketus(2007) on viimeisintä tutkittua tietoa siitä mikä saa meidät ihmiset rentoutumaan. Nykyinen elämäntapa ja suhtautuminen eivät vain tue näitä kirjassa esitettyjä keinoja.
        Lue ja oivalla! Apu rentoutumiseen voi olla lähempänä kun uskoitkaan.
        Jos ei tiedä ei voi osata, jos tietää ja osaa loppu on enää itsestä kiinni.
        Akateemisessa muuten löytyy rentoutusohjelma em. yksinkertaisiin rentoutuksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe