En siis ole ollut koskaan (no okei, joskus ihan pienenä) ristiäisissä..
Annetaanko ristiäislahja heti mennessä (kuten syntymäpäillä esim.) ja onnitellaan tuoreita vanhempia vai myöhemmässä vaiheessa, jos myöhemmin ni millon?
Avaako vanhemmat lahjat siinä vieraiden vielä paikalla ollessa vai myöhemmin itsekseen?
Meinasin vaan että kannattaisikohan lahja laittaa sellofaaniin..?
Kiva jos joku kertoisi vaikka kuinka teillä on menetelty jos on erilaisia käytäntöjä :)
Ps. Kuinka pitkään ristiäset suunnilleen kestää kahvitteluineen? Olen jotenkin käsittänyt et ei ole tapana jäädä tuntitolkulla kyläilemään.. :)
Auttakaa pönttöä :)
4
1257
Vastaukset
- Milla.M
jos ristiäiset pidetään esim. kirkossa tai vastaavassa tilassa, niin sinne on yleensä järjestetty erillinen lahjapöytä, toki tällainen voi olla myös kotiristiäisissäkin. Jos taas ei ole, niin lahjan voi antaa vanhemmille heti mennessään juhlapaikalle.
Lahjojen avaaminenkin vaihtelee, jotkut avaavat ne paikan päällä, jotkut vasta "omassa rauhassaan", ja kyllähän se sellofaani on siinä mielessä ihan kiva, että muutkin vieraat näkevät millaisia lahjoja vauva on saanut, eikä niitä paketteja välttämättä tarvitse edes avata.
Ristiäisten pituuskin hieman vaihtelee, mutta käytännössä voi sanoa, että virallinen osuus kasteineen ja kahvitteluineen on ohi jotakuinkin parissa tunnissa. - mapee
ensinnäkin jo papin osuus voi vaihdella 10-45minuuttia välillä ja sitten tarjottavista riippuen loppu. Tunnissa silti tuskin kukaan hommaa hoitaa ja harvoin pitkälti yli kahden menee, kolmen ei koskaan..
Niin siis meillä kastejuhla on kestänyt hyvinkin tuon kolme tuntia kun pappi jaarittelee ensin sen kolme varttia ja sitten on lämmintä ja suolaista suuhunpantavaa ja makea perään. Ihmiset istuu ja juttelee kaikessa rauhassa ja mutustaa..
Lahjoilel on useimmiten pöytä varattuna sillä vanhemmilla on usein paljon muutakin touhua siinä ja lahjahan on lapselle tarkoitettu..
Vieraat yleensä tahtoo nähdä mitä muut on tuoneet tai että muut näkee mitä on tuonut, persoonasta kiinni. Lahjat on siis avattu lähes poikkeuksetta kahvittelun aikana tai jälkeen katsottavaksi. Lahjakasi on aika yleinen jolloin se on helppo sujautta takaisin tai sellofaani josta sen näkee läpi.
Tuo tuntitolkulla on kiva, sillä monasti osa porukaka jää saunomaan ja istumaan ilta aihan kunnolla ja kotiutuu vasta puolen yön jälkeen kun vuorokausi on vaihtunut. Näin siis meillä on pienellä piirillä olllut tapana jatkaa juhlaa kun kerran on aloitettu. Tosin tarjoilukin on sitten ollut aika epäkristillistä, mutta kun osa on pakanoita porukassa niin kaikki sopii.. - hanzq
Meillä siis ensin kirkossa kastetilaisuus sen jälkeen seurakuntakodilla kahvit.
Lahjat oli kaikilla kirkossakin mukanaan ja jotenkin se lahjojen anto oli kaikkein luonnollisin vaihtoehto suorittaa siellä kahvitilassa, kun kaikki kävivät pientä päivän sankaria onnittelemassa ja ihastelemassa :)
Meillä oli erillinen pöytä siellä, jolle vaan niitä kertyi.
Kotona availtiin sitten tarkemmin, kahvitellessa meni aika vieraiden kanssa seurustellessa. - ap.
Kiitos vastanneille, saapi laittaa lisääkin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1822707- 1642529
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182217Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073