Eli siis tarvitsen jonkinlaisen vahvistimen vanhan reggaen, soulin ja Zapan soittamiseen.
Eli siis jotain hifistä vasempaan..
suositelkaa jotain hintaluokassa max 500 E, kitaristina kiinnostaa nuo putkitoosatkin.
Ja jos ei uutta niin vanhaa eli mitä käytettyjä suosittelette..
Santos
Eli siis jotain hifistä vasempaan..
suositelkaa jotain hintaluokassa max 500 E, kitaristina kiinnostaa nuo putkitoosatkin.
Ja jos ei uutta niin vanhaa eli mitä käytettyjä suosittelette..
Santos
Vastaukset 3
Vanhimmat
levysoitinesivahvistinta vai tavallista vahvistinta, jossa on sisäinen levysoitinesivahvistin?
Lienee järkevintä ostaa normaali digitaalinen a/v-vahvistin. JVC:n jopa 7.1. kanavaista härveliä saa jopa 200:lla. Minun mielestäni tuossa hintaluokassa ei juurikaan ole saatavissa laitteita, joissa olisi "savikiekon heittimen" vaativa esivahvistin.
Erillisiä esivahvistimia myydään 100 e:stä alkaen ja sitten on myynnissä ns. RIAA-muuntimia, jotka on siinä 50 e. Itse otin käyttöön ikivanhan analogisen hifi-viritinvahvistimen, joka oli melko sökö, mutta jossa tämä esivahvistin-komponentti palvelee vielä näköjään moitteettomasti. Sieltä vaan tape-ulostulosta rcalla uuteen vaffariin ja hyvin soi.
Kysymyksestä ei nyt kyllä käy ilmi onko sulla jo se levysoitin. Niissähän on joissakin sitte se esivahvistin mukanakin (en uskalla suositella, luulisin että vanhassa var parempi).
Eli siis levari on ilman omaa esivahvistinta, eli phono-inputin haluaa nähdä edessään.
Massiivisen ilmavat 3-tie pöntöt omistan kanssa, joku ilmeisesti rakentanut itse mutta hyvältä kuullostivat ainakin ainakin Kenwood KR-4010 viritinvahvistimen kanssa, kyseinen toosa tosin on jo kuollut joten sille seuraavaa etsin.