Eli siis kyseessä xsara -98 ja edessä akselista tai jostain sieltä kuuluu paukkumista, kun kääntelee rattia. Vauhdissa mutkissa tai risteyksissä en ole ääntä havainnut, mutta parkista lähtiessä ääntä pitää ja se pauke tuntuukin. Viikko sitten vaihdettiin kallistuksenvakaajan nivelet kummaltakin puolelta ja ei auttanut. Osaisko joku sanoa?
Xsaran etupää paukkuu
missä vika?
51526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin piti vielä sanoa, että ratti puoltaa välillä oikeelle ja välillä vasemmalle
Käske kuitenkin kaverisi tarkistaa tilanne. Katsele etupään jousta samalla kun kääntelette rattia. Jos jousi pamahtaa (näkyy tärhädyksenä ja kädellä voi kokeilla), niin ongelmana on jousinipun yläpäänlaakeri.
Maksaa 10€ kpl, ja kannattaa vaihtaa molemmat samalla. Asennukseen tarvitset jousenkiristimet (2kpl), nipun avaimia ja mieluusti tunkin, jolla saat koko yläpään kerralla ilmaan. Itse en ainakaan käytä sitikan rimpula tunkkia muutakuin pakko tilanteessa.
Eli nokka ylös.
Pyörä pois.
Kiristä jouset nippuun. Pulttipyssyllä helpoin, menee varmaan räikälläkin.
Konehuoneenpuolelta kolme ruuvia auki puoleltaan ja nippu tippuu alas.
Vanhat pois ja uudet tilalle.
Hommaan menee 30-45min per puoli, eikä tartte pitää edes kiirettä.
Kiitos kovasti, pitääpä illalla tutustua asiaan!
Kierrejouset myös koska mitä luultavammin tuo naksuminen johtuu siitä että jousi on poikki, molemmat puolet pitää vaihtaa samalla ja vielä sekin ettei työhön kannata itse ruveta jos ei ole tyokokemusta ja kunnollisia jousipuristimia.
Korjaamot veloittaa työstä noin 80--150e riippuen tyypistä.
Kierrejouset katkeilee nyky autoista helposti.
Etujousien yläpään laakerit vaihtoon jos kuuluu pauketta auton ollessa paikallaan