Olen vasta 28, mutta kyllähän nykyään nuorillekin voi rintasyöpä tulla. Yksi lapsi on, jota imetin lähes 2 vuotta ja kun olen niin "toispuolinen", niin imetin pääasiassa vasemmasta rinnasta. Imetys loppui n. 3 vuotta sitten. Lapsen ollessa vauvaikäinen, minulla oli joitakin rintatulehduksia, jotka paranivat kyllä ilman antibioottia. No, nyt on alkanut oireita tulla juuri tähän vasempaan rintaan. Rinnan sivu särkee, erityisesti käden liikkuessa. On hieman turvotusta kainalon ja olkavarren välissä. Kun nostaa käden ylös, niin joskus nänni on vetäytynyt sisään päin. Kuukautiskierron loppupuolella rinnassa tuntuu pahkuroita. Oikea rinta on "normaali". Voiko imetys vaikuttaa ja sen seurauksena tullut rinnan "löystyminen" vaikuttaa siihen, että nänni vetäytyy sisään? Vasemmassa rinnassa on selvästi kudokset venyneet imetyksen jälkeen. Onko rintasyövässä nänni vetäytynyt sisään koko ajan vai vaan kun nostaa ko. puolen käden ylös? Toivottavasti joku osaa vastata ja saa selvää tästä sepustuksesta!!!
Rintasyöpää pelkäävä, vastatkaa please!!!
23
4021
Vastaukset
- jatkoelämä
Älä aikaile, vaan mene mammografiaan. Maksaa yksityisellä alle 100€. Tyttäreni 31 v. kävi kun minulla on rintasyöpä. Hyvä olla pohjakuvat, jos jatkossa jotain sattuu.
- syöpä05
sen verran sinulla on "oireita" että kannattaisi hakeutua lääkäriin. Saat sitten ainakin mielenrauhan!
- rempattu
Kyllä sun kannattaa mennä lääkärille. Voi hyvinkin olla ihan muutakin kuin syöpää mutta turhaan sä et sitä kuitenkaan tsekkauta.
Mulla entinen naapurintyttö tunsi rinnassa pienen kumman patin. Ihmetteli sitä mut ei mennyt lääkäriin, kun ei uskaltanut. Teki lapsen siinä välissä mutta patti senku oli vaan. Kun sitten lopulta rohkeni mennä, se oli myöhäistä. Pitkien ja rankkojen hoitojen jälkeen kuoli 34-vuotiaana joka puolelle kroppaa levinneeseen syöpään.
Lääkäri oli myöhemmin todennut omaisille, että varhainen puuttuminen olisi pelastanut lähes 100 pros. varmuudella hänet. Sanoi sen siksi, että heillä on vahvat geenit molempien vanhempien puolelta sairastua syöpään ja siis varoitteli näitä muita.
Ite olin oman sairauteni kanssa kans vähän turhan hidasliikkeinen ja vaikeuksiahan siitä tuli roppakaupalla. Siksi yritän aina sanoa muille, että menkää sinne lääkäriin - mitä aikaisemmin sairaudet saadaan hoitoon, sitä paremmat on näkymät.- ongelmaa
minulla on ollut muhkuroita rinnoissani pitkään, epäilen kyllä lihasperäisiksi koska urheilen paljon.
´perheessäni on ollut rintasyöpätapaus.
en ole tutkituttanut, ei kuulemma näin nuorelta tarvi kuvata on sanottu kun olen kysynyt asiasta(olen alle 30v).
jos nyt kuolen sitten rintasyöpään ennen kuin ensimmäiseen joukkotarkastukseen pääsen niin VOI VOI!! - syöpä05
ongelmaa kirjoitti:
minulla on ollut muhkuroita rinnoissani pitkään, epäilen kyllä lihasperäisiksi koska urheilen paljon.
´perheessäni on ollut rintasyöpätapaus.
en ole tutkituttanut, ei kuulemma näin nuorelta tarvi kuvata on sanottu kun olen kysynyt asiasta(olen alle 30v).
jos nyt kuolen sitten rintasyöpään ennen kuin ensimmäiseen joukkotarkastukseen pääsen niin VOI VOI!!Älä laske leikkiä vakavalla asialla! Hakeudu mammografiaan viimeistään 40-vuotiaana. Joukkotarkastukseen pääset todennäköisesti 50-vuotiaana. Minulle rintasyöpä tuli 45-vuotiaana, sisarelleni 42-vuotiaana.
- ongelmaa jatkaa
syöpä05 kirjoitti:
Älä laske leikkiä vakavalla asialla! Hakeudu mammografiaan viimeistään 40-vuotiaana. Joukkotarkastukseen pääset todennäköisesti 50-vuotiaana. Minulle rintasyöpä tuli 45-vuotiaana, sisarelleni 42-vuotiaana.
en laske leikkiä. en tarkoittanut sitä.Anteeksi jos sait sellaisen kuvan.
Tiedän että tauti tappaa jos ei hoideta ajoissa.
Tiedän myös sen että en saa lähetettä tarkastuksiin koska olen edelleen "liian nuori" ja em sairautta on perheessä nähty jo. Se ei ole leikin asia se sairaus. Minulla nyt vaan ei ole vara maksaa yksityisellä mistään ja julkisella puolella en pääse - asiasta olen kysynyt. - elämä tärkein
ongelmaa jatkaa kirjoitti:
en laske leikkiä. en tarkoittanut sitä.Anteeksi jos sait sellaisen kuvan.
Tiedän että tauti tappaa jos ei hoideta ajoissa.
Tiedän myös sen että en saa lähetettä tarkastuksiin koska olen edelleen "liian nuori" ja em sairautta on perheessä nähty jo. Se ei ole leikin asia se sairaus. Minulla nyt vaan ei ole vara maksaa yksityisellä mistään ja julkisella puolella en pääse - asiasta olen kysynyt.sori,
mutta et varmaan voi panna vaakakuppiin onko varaa mennä yksityiselle tai sitten odotella vaan että milloin rintasyöpä iskisi.
Jos olet sinnikäs, ja vaadit että tutkitaan, ehkä se onnistuu julkisellakin puolella?
tai sitten, voiko jostain vaan sen rahan repiä että tutkituttais vaikka ensin gynellä ja sitten hänen mielipiteen mukaan mammossa tai jatkoon. - rempattu
ongelmaa jatkaa kirjoitti:
en laske leikkiä. en tarkoittanut sitä.Anteeksi jos sait sellaisen kuvan.
Tiedän että tauti tappaa jos ei hoideta ajoissa.
Tiedän myös sen että en saa lähetettä tarkastuksiin koska olen edelleen "liian nuori" ja em sairautta on perheessä nähty jo. Se ei ole leikin asia se sairaus. Minulla nyt vaan ei ole vara maksaa yksityisellä mistään ja julkisella puolella en pääse - asiasta olen kysynyt.En tiedä missäpäin asut mutta meillä täällä Päijät-Hämeessä on mahdollista käydä yksityisellä ja saada sieltä lähete julkiselle puolelle. Tällä lähetteellä pääsee usein myös huomattavasti nopeammin jatkoon. Voit siellä sanoa, ettei sulla ole varaa jatkohoitoon yksityisellä puolella. Yksityisen kautta pääsee ultraan ja mahdollisesti ohutneulanäytteisiin, joilla voidaan jo aika paljon luodata mitä sieltä löytyy.
Useampi sukulainen on mennyt tällä tavalla yksityisen kautta ja ihan aiheesta. Arvauskeskuksen kautta tuskin pääsee missään, ellei ole ihan pää kainalossa.
Lääkärikäynti alan erikoislääkärillä maksaa täällä noin 55-60 euroa suoraan Kela-korvattuna. En tiedä mitä muualla mutta luulisi, että samoissa pyöriviä löytyy muualtakin. Etkö voisi lainata joltain sen verran et pääsisit?
Kannattaa nimittäin tosiaankin kelata, että se aikailu voi pahimmassa tapauksessa tulla vähän helevetin kalliiksi myöhemmin. Puhumattakaan mielenrauhasta! - palkittiin
rempattu kirjoitti:
En tiedä missäpäin asut mutta meillä täällä Päijät-Hämeessä on mahdollista käydä yksityisellä ja saada sieltä lähete julkiselle puolelle. Tällä lähetteellä pääsee usein myös huomattavasti nopeammin jatkoon. Voit siellä sanoa, ettei sulla ole varaa jatkohoitoon yksityisellä puolella. Yksityisen kautta pääsee ultraan ja mahdollisesti ohutneulanäytteisiin, joilla voidaan jo aika paljon luodata mitä sieltä löytyy.
Useampi sukulainen on mennyt tällä tavalla yksityisen kautta ja ihan aiheesta. Arvauskeskuksen kautta tuskin pääsee missään, ellei ole ihan pää kainalossa.
Lääkärikäynti alan erikoislääkärillä maksaa täällä noin 55-60 euroa suoraan Kela-korvattuna. En tiedä mitä muualla mutta luulisi, että samoissa pyöriviä löytyy muualtakin. Etkö voisi lainata joltain sen verran et pääsisit?
Kannattaa nimittäin tosiaankin kelata, että se aikailu voi pahimmassa tapauksessa tulla vähän helevetin kalliiksi myöhemmin. Puhumattakaan mielenrauhasta!vasta kolmas lääkäri pisti minut mammoon ja minulla todettiin rintasyöpä. Syöpä oli jo iso koska olin jo 3kk yrittänyt päästä hoitoon ja syöpä oli nopeakasvuinen esiaste.
33 vuotiaana minut leikattiin mutta saman muistan esikoisestani että häntä en pystynyt imettämään kuin toisella rinnalla (olin silloin 27v).
Hyvät ihmiset vaatikaa hoitoa... käykää niin monta kertaa terveyskeskuksessa että teidät otetaan vakavasti jos ei ekalla niin tokalla kerralla..
- jatkoelämä
Älkää aikailko tällä palstalla, täällä ei ole lääkäriä tekemään diagnoosia. Menkää ajoissa lääkäriin, saatte mielenrauhan .
- syöpis
Itse olen sairastanut rintasyövän paljon alle 30 vuotiaana. Älä aikaile tuollaisella asialla! Itse löysin kyhmyn, tutkittiin yksityisellä ja syöpä löytyi. Nopeus on valttia, itselläni ei ollut ehtinyt imusolmukkeisiin joten ennuste on parempi. Tsemppiä!
- Huoli pois
Mene ihmeessä gynegologille ja pyydä häneltä lähete mammografiaan ja ultraan.Itse pohdiskelin myös saman asian kanssa ja sain varmuuden ettei rinnoissa ollut mitään poikkeavaa,vain hyvänlaatuinen kysta mikä oireilee ja sille ei tarvi tehdä mitään.Jatkossa käyn myös ultrassa säännöllisin väliajoin.Olen yli 40v mutta alle 50v(jotka pääsevät seulontoihin).Mammografiaan ja ultraan tarvit lääkärin lähetteen.
- pelokas mimmi
on myös toisesta rinnasta nänni vetäytynyt hieman keskeltä sisään päin. Huomasin asian vasta hiljan ja täytän pian 30-vuotta. "levossa" ollessa nännissä ei tuntuisi olevan kyhmyjä, mutta se kuitenkin selvästi erinäköinen kuin toisen rinnan nänni.
Muutenkin minulla on hyvin stressaava elämän vaihe menossa ja tunnen, että jos menen tutkituttamaan rintani nyt, niin minut leimataan hysteerikoksi ja luulotautiseksi. Pelkoani ja mielenrauhaani se ei kuitenkaan paranna.- hysteerinen
vaan itsestäsi huolta pitävä ihminen! lääkäriin, se on velvollisuutesi naisena!
- miu
hysteerinen kirjoitti:
vaan itsestäsi huolta pitävä ihminen! lääkäriin, se on velvollisuutesi naisena!
Ihon tai nännin sisään vetäytyminen on aina aihe tutkimuksiin ja saattaa olla rintasyövän oire. Se ei valitettavasti katso ikää, vaan meitä nuoria (alle 30v) sairastuu vuosittain noin kymmenen.
- pelokas mimmi
miu kirjoitti:
Ihon tai nännin sisään vetäytyminen on aina aihe tutkimuksiin ja saattaa olla rintasyövän oire. Se ei valitettavasti katso ikää, vaan meitä nuoria (alle 30v) sairastuu vuosittain noin kymmenen.
Ajattelin, että varaan ajan heti maanantaina yksityiselle gynekologille, koska oire on kuitenkin uusi ja erilainen, vaikkakin tuntuu pieneltä ja vaarattomalta.
- jos jaksat
pelokas mimmi kirjoitti:
Ajattelin, että varaan ajan heti maanantaina yksityiselle gynekologille, koska oire on kuitenkin uusi ja erilainen, vaikkakin tuntuu pieneltä ja vaarattomalta.
ja viitsit sitten kertoa mitä lääkäri totesi...
- pelokas mimmi
jos jaksat kirjoitti:
ja viitsit sitten kertoa mitä lääkäri totesi...
lääkärillä ja hän kirjoitti lähetteen mammografiatutkimukseen. Mitään erikoista lääkäri ei rinnasta nyt löytänyt, mutta pitäisi kai uskaltaa siellä "mammossa" käydä. Ainakin sen vuoksi, että on myöhemmin sitten kuvaa, mihin verrata, jos jotain tulee... :/
- miu
pelokas mimmi kirjoitti:
lääkärillä ja hän kirjoitti lähetteen mammografiatutkimukseen. Mitään erikoista lääkäri ei rinnasta nyt löytänyt, mutta pitäisi kai uskaltaa siellä "mammossa" käydä. Ainakin sen vuoksi, että on myöhemmin sitten kuvaa, mihin verrata, jos jotain tulee... :/
Vaikka ei tunnustelemalla mitään löytyisikään, se ei välttämättä kerro mitään. Itselläni ei löytynyt kasvainta tunnustelemalla, eikä mammografialla eikä ultrallakaan. Magneettitutkimus paljasti kasvaimen paikan. En halua pelotella, vaan tämä kannustuksena, että mene sinne tutkimukseen! Haluaisin vielä lisätä, että nuorilla ei mammografia ole välttämättä kaikkein tarkin kuvantamiskeino rinnan kiinteyden takia, joten saattaa olla, että ultrakin aiheellinen.
miu - pelokas mimmi
miu kirjoitti:
Vaikka ei tunnustelemalla mitään löytyisikään, se ei välttämättä kerro mitään. Itselläni ei löytynyt kasvainta tunnustelemalla, eikä mammografialla eikä ultrallakaan. Magneettitutkimus paljasti kasvaimen paikan. En halua pelotella, vaan tämä kannustuksena, että mene sinne tutkimukseen! Haluaisin vielä lisätä, että nuorilla ei mammografia ole välttämättä kaikkein tarkin kuvantamiskeino rinnan kiinteyden takia, joten saattaa olla, että ultrakin aiheellinen.
miuSopiiko kysyä, että miksi vasta mangeettikuvaus kertoi kasvaimestasi? Minkälaisia oireita sinulla oli ollut?
Itselläni on nyt kamala pelko päällä. Sain ajan mammografiaan ensi viikolle ja samassa yhteydessä tehdään ehkä myös ultra.
Miten nykyään voit miu? - miu
pelokas mimmi kirjoitti:
Sopiiko kysyä, että miksi vasta mangeettikuvaus kertoi kasvaimestasi? Minkälaisia oireita sinulla oli ollut?
Itselläni on nyt kamala pelko päällä. Sain ajan mammografiaan ensi viikolle ja samassa yhteydessä tehdään ehkä myös ultra.
Miten nykyään voit miu?Suo anteeksi, että vastaan vasta nyt - en tätä palstaa niin säännöllisesti seuraa, vaan roikun tuolla muilla rintasyöpäpalstoilla ;)
Jaa-a, vaikea sanoa, miksi vasta MRI paljasti kasvaimeni. Eihän nämä kuvantamismenetelmät sataprosenttisia ole. Pieni osa kasvaimistä jää magneettikuvauksessakin näkymättä. Minulla magneettikuvauksen jälkeen tehtiin vielä ennen leikkausta ultraääni (jossa oli tarkoitus merkitä kasvaimen paikka) ja pitkän etsiskelyn jälkeen ultraaja teki jonkun löydöksen. Rintani oli ultrattu kahteen kertaan aikaisemmin, eikä mitään ollut löytynyt, että vähän ihmetyttää tietysti. Löysin kainalostani ison patin, jonka perusteella lähdin lääkäriin ensimmäisen kerran. Ja se siis osoittautui rintasyövän imusolmukemetastaasiksi.
Nykyään voin ihan kohtuullisesti. Olin juuri tällä viikolla onkologin vastaanotolla kuulemassa ensimmäisen vuosikontrollin kuvausten yms. tuloksia, ja kaikki on tällä hetkellä ok. Pidä minut/meidät ajantasalla, kun olet käynyt tuloksia kuulemassa.
Kärsivällisyyttä kaiken jännityksen ja pelon keskelle. Tuo on pahinta aikaa, kun ei tiedä mistään mitään. Sinulla kuitenkin kaikki mahdollisuudet vielä siihen, että kaikki on kunnossa :)
miu - "jos jaksat"
pelokas mimmi kirjoitti:
Sopiiko kysyä, että miksi vasta mangeettikuvaus kertoi kasvaimestasi? Minkälaisia oireita sinulla oli ollut?
Itselläni on nyt kamala pelko päällä. Sain ajan mammografiaan ensi viikolle ja samassa yhteydessä tehdään ehkä myös ultra.
Miten nykyään voit miu?Syöpäkasvain voi olla sellaisessa paikassa, että mammo tai ultra ei näytä sitä. Varsinkin jos on suuret rinnat,niin voi olla ettei kasvain näy. Siinä olet oikeassa, että kun nyt käyt kuvauksissa, on lääkärillä myöhemmin kuvat joihin verrata uudempia kuvia.
Jaksamista Sinulle.
ps. ja vaikka sinulla olisi syöpäkin, niin täällähän me syövän sairastaneet vain kirjoittelemme... - miu
"jos jaksat" kirjoitti:
Syöpäkasvain voi olla sellaisessa paikassa, että mammo tai ultra ei näytä sitä. Varsinkin jos on suuret rinnat,niin voi olla ettei kasvain näy. Siinä olet oikeassa, että kun nyt käyt kuvauksissa, on lääkärillä myöhemmin kuvat joihin verrata uudempia kuvia.
Jaksamista Sinulle.
ps. ja vaikka sinulla olisi syöpäkin, niin täällähän me syövän sairastaneet vain kirjoittelemme...Olen monesti miettinyt, että olikohan kuvauksesi tulokset ok...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867